"Devlet tarım arazilerini işletsin,halk zengin olsun"

SAM_0962
Elma  üreticisi-Mustafa Yusuf Ahmed,Foto:Zaman Bulgaristan
 \Pomorie\
Yaz ve sonbahar aylarının vazgeçilmez meyvesi olan elmanın hasadı devam ediyor. Burgas şehrinin Pomorie ilçesine bağlı Stratsin (Ahlı) köyünde 2004 yılından beri elma yetiştiriciliği yapan Mustafa Yusuf Ahmed bu seneki elma veriminden oldukça memnun. Mustafa Ahmed ile bölgedeki elmacılık ve ülkedeki elma üretimi hakkında konuştuk."Bulgaristan işlemediği toprakları tekrar işlemeli. Devletin zenginliği halkının zenginliğinden geçer. Bu yüzden de devlet de tarım üreticilerini son derece korumalı ve onların yararına bir politika izlerse Bulgaristan ekonomik yönden ilerleme kaydeder. "


Yetiştirdiğiniz elma cinsleri nelerdir?
Şu anda yetiştirdiklerim hayvaniya, karastoyanka, molizdelişte, greensmit, zlatna prevızhodna, merilouz, mutsa, florina, belgolden ve ki-ku cinsleridir.
Bulgaristan iç pazarında elma talebi nasıl?
Bugüne kadar aldığım mahsüller elimde kalmadı. Talep hep var. İç pazara satıyorum bütün elmaları. Toptancıyım ben. Toptan satıyorum.
Sizce çiftçileri Bulgaristan’da beş yıl içinde neler bekliyor?
Ben şahsen kendi adıma parlak bir gelecek görüyorum çiftçiler için. Nedeni de şu: Komünist rejimde ülke genelinde tarım ürünleri çoktu. Bulgaristan işlemediği toprakları tekrar işlemeli. Devletin zenginliği halkının zenginliğinden geçer. Bu yüzden de devlet de tarım üreticilerini son derece korumalı ve onların yararına bir politika izlerse Bulgaristan ekonomik yönden ilerleme kaydeder. Gençlerimize tavsiyem de tarım mühendisliğine yönelmeleri. Bu civarda tarım mühendisi kıtlığı var. Biz tarım üreticileri zamanında yeterli eğitimi alamadık. Bize eğitimli ve bilgili insanlar lazım ki, en üst düzeyde verim alabilelim ve meyvelerimizin bakımını güzel yapabilelim. Sonra Avrupa destek fonlarından yararlanabilen gençler o fonlardan istifade etsinler. Bu ülkede sanayi durdu. Tarımcılık şu anda revaçta. İleride de altın çağını yaşayacak diye düşünüyorum.

        ZAMAN BULGARİSTAN

VİDEO HABER