HABERBG.NET|Bulgaristan haberleri

Bulgaristan'da Türklerin güçlü sesi


 

REKLAM

11.Uluslarası Türkçe Olimpiyatları ' Evrensel Barış 'diyor

http://www.aligultekin.com.tr/wp-content/uploads/2013/05/11.-T%C3%BCrkce-Olimpiyatlari-2013.png


11'inci Türkçe Olimpiyatları'nda 140 ülkeden 2 bin öğrenci katılacak. Nüfus verileri 'ikinci dil' olarak Türkçeyi seçenlerin arttığını gösteriyor.
Türkçe Olimpiyatları başlıyor
Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından ‘Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’ kapsamında düzenlenen 11’inci Türkçe Olimpiyatları dün Başakşehir Atatürk Olimpiyat Stadı’nda düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıya TBMM Başkanvekili ve Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Tertip Heyeti Başkanı Prof. Dr. Mehmet Sağlam, olimpiyat ekibinden yöneticiler ve çeşitli ülkelerden gelen
öğrenciler katıldı.
11’inci Türkçe Olimpiyatları’nın açılışı 1 Haziran’da Ankara 19 Mayıs Stadyumu’nda gerçekleştirilecek. Etkinliklere, 140 ülkeden 2000
finalist öğrencinin katılacak.
16 Haziran’a kadar sürecek
etkinlikler Türkiye genelinde
55 il ve 99 sahneye yayılacak. http://www.turizmtrend.com/resimler/16000/16039.jpg

‘Türkçe ortak iletişim dili oldu’

Türkçe Olimpiyatları Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Türkçenin ortak iletişim dili haline geldiğini söyledi:
“Türkçe Olimpiyatları, Türkçenin artık evrensel bir dil olduğunun da göstergesidir. Dünyada Türkçenin yabancı dil olarak öğretilir olmasıyla daha şimdiden yaklaşık 50 ülkenin nüfus sayımlarında ve nüfusla ilgili verilerinde Türkçeyi yabancı dil olarak bildiğini beyan edenlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Almanya, Belçika, Danimarka, Gürcistan, Irak ve başka ülkeler... Bu sayının artacağına inanıyorum. Türkçe artık dünyada ortak iletişim dili niteliğine ulaşmış çok az sayıdaki dilden biri olmuştur” dedi.

Bulgaristan bu yıl müzik ketegorisinde katılacak


Bulgaristan'dan bu yıl ilk kez müzik kategorisinde katılacak.HABERBG edindiği bilgilere göre yarışmaya katılan öğrenci Burgaz şehrinden katılacak.Mustafa Ceceli'nin şarkısını seslendirecek olan öğrenci,madalya kazanmak için 2 bin öğrenci ile yarışacak.


HABERBG

Site haberlerin en altında reklam

〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓