HABERBG.NET|Bulgaristan haberleri

Bulgaristan'da Türklerin güçlü sesi


 

REKLAM

Bulgar zülmü 30'cu yılında:MİNİK TÜRKAN UNUTULMADI!

FOTOĞRAF:HABERBG-Necla MÜMÜN,ARŞİV

Minik Türkan 30 yıl aradan sonra yine anıldı.Ama hala kurşun sıkan  Bulgar askerlerin kimin oldukları sır gibi saklanıyor. Bu konuda HÖH Partisi sessiz dururken,tek sadece bir sivil toplum kuruluşu sesini çıkarttı ve yetkili makamlara ''haini cezalandırın''mesajı gönderdi.


Bulgaristan Türkleri, 30 yıl önce kendilerine karşı uygulanan asimilasyon döneminde komünist rejimin askerleri tarafından öldürülen şehitlerini andı.
Şehitleri anma töreni, 17 aylıkken öldürülen Türkan Feyzullah'ın anısına yapılan ve Kırcaali'nin Kirkovo ilçesine bağlı Mogilyane köyünde bulunan Türkan Çeşme'de yapıldı. 
Törene gelenler pilav ikram edildi,Mevlid-i Şerif okundu.
Bulgaristan, Türkiye ve Yunanistan'dan binlerce Türk ve Müslümanın katıldığı törende, 26 Aralık 1984 tarihinde, dönemin totaliter komünist iktidarı tarafından Türkler'e karşı yürütülen baskı ve asimilasyon politikasını protesto ederken annesinin kucağında öldürülen Türkan Feyzullah ve diğer şehitler anıldı.

HÖH lideri Mestan törene katıldı

Lütvi Mestan,Hükümeti eleştirdi, Zülmün acılarını  paylaştı

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan, törende yaptığı konuşmada, iktidardaki koalisyon hükümetinde ayrımcılığı siyasi çıkarları için kullanan grupların yer aldığını belirterek, ırkçı Vatansever Cephesi'nin Avrupa Birliği üyesi Bulgaristan parlamentosunda bulunmasını tüm şehitlerin aziz hatırasına saygısızlık olarak niteledi.
Mestan, Vatansever Cephesi'nin iktidardaki koalisyona ortak olmasını Bulgaristan'ın demokrasi yolundan ilk ciddi sapması olarak gördüğünü ifade etti.
Söz konusu ırkçı siyasi oluşumun parlamentoda bulunmasının Bulgaristan'ın Avrupa ve Atlantik değerlerinden ödün verdiğinin göstergesi olduğunu kaydeden Mestan, "Başarılı ve gerçek bir Avrupa yönetimi olmak istiyorsanız, bir an önce Vatansever Cephe'den kurtulmalısınız. Aksi takdirde, bu yönetim başarılı ve reformcu olamayacağı gibi yıkılmaya da mahkumdur" dedi.

Filibe Başkonsolosundan moral veren konuşma


Türkiye'nin Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, baskı ve zulümlere rağmen Bulgaristan Türklerinin yılmadığını, 30 yıl önceki azimli, dirayetli, haysiyetli ve şerefli duruşun aynen muhafaza edildiğini gururla gördüğünü vurguladı. Başkonsolos Aktaş, sözlerine şöyle devam etti:
"Yalnız değildiniz, yalnız değilsiniz ve asla yalnız olmayacaksınız. Bugün Türkiye'de kalpler sizin için atıyor. Bugün Türkiye'de kardeşleriniz sizleri dualarına ortak ediyor. Bulgaristan, Avrupa Birliği'nin üyesidir, dolayısıyla sizler de Avrupa Birliği'nin saygıdeğer vatandaşlarısınız. Arzumuz Bulgaristan'da her alanda ilişkilerimizi geliştirmektir. Bunun için çaba sarfediyoruz ve durmadan çalışıyoruz. Bulgaristan ve Türkiye iki kardeş ve dost ülkedir. Ortak bir geçmişi paylaştık. Gelecekte de güzel günleri birlikte paylaşma arzusundayız. Ancak bu çalışmalarımızı sürdürürken sizlerin Bulgaristan'ın eşit ve özgür vatandaşları olarak temel hak ve hürriyetlerinizi sonuna kadar muhafaza etmeniz ve geliştirmeniz çok önemlidir. Şunu da unutmayın, ana dilde eğitim ve ana dilde yayın temel hak ve özgürlüklerin birer parçasıdır. Bize dilini, tarihini, örf ve adetlerini, dinini, kültürünü iyi bilen ve bunlardan gerekli dersi çıkartan, eşit, kardeşçe, barış ve huzur içinde yaşamak için gerektiğinde mücadele edecek nesiller lazım. Ben bu kürsüden sizlere hitap ederken aranızda bu yeni nesli de görüyorum. Bu nedenle de gururlu ve mutluyum."

AK Parti'li milletvekili Mustafa Öztürk  konuşma yaptı


Türkiye-Bulgaristan Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk ise bir direnişi ve varoluş mücadelesini hatırlamak ve şehitleri anmak için Türkan Çeşme'nin etrafında toplandıklarını belirtti.
Öztürk, "Dilimize, dinimize ve örflerimize tahammül edemediler. Silah zoruyla bunları almak istediler. İşte şehit düşen kahramanlarımız sayesinde başarılı olamadılar ve olamayacaklar" dedi. 
Anma töreni, şehitlerin anısına Türkan Çeşme'nin etrafına konulan çiçeklerle sona erdi.

Kaynak:AA
PHOTO:24rodopi.com

Site haberlerin en altında reklam

〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓