HABERBG.NET|Bulgaristan haberleri

Bulgaristan'da Türklerin güçlü sesi


 

REKLAM

HÖH'e de DOST'a da önemli öneriler ve eleştiriler(YORUM)

 Mehmet İBİŞOV'un kaleminden notlar...

Bütün herkes  öğrendi ki Bulgaristan'da artık iki Türk partisi var.Biri en köklü HÖH,diğeri ise DOST yeni kurulan.İki partinin kuruluş aşamalarına bakacak olursak;hepsi aynı  siyasi yelpazeden doğmuş,kökleri komünizmin yetiştirdiği siyasi figürlerden oluşmaktadır.
Daha önceki yazımda Bulgaristan'daki Türklerin bölüneceğini yazmıştım.Hatta Güney ile Kuzey Bulgaristan denkleminden bahsetmiştim.Sanırım haklı çıktım.Bu da bir gerçek.

HÖH'E ÖNERİLER


Üçlü yönetim HÖH'ü zedeler,birbirinden yapılan zıt açıklamalar,halk arasında çeşitli başkanların dolaşması dengeyi kaybettirecektir.'Etnik' partisi değilde bütün insanlığa kucak açmaya çalışması partiyi büyütüyor.


1.HÖH partisi Bulgaristan'da uzun vaadeli ayakta kalmak istiyorsa  bütün halkın yanında olmalıdır.Bütün halk derken-Türk,Bulgar vs. gibi çeşitli azınlıkların yanında olmalı.Bu son süreçte HÖH'ün Bulgarlara da yakınlık gösterdiği aşikardır.Bulgarlar da bu partiye son zamanlarda sempati duymaya başladılar.Bulgaristan'da 'etnik' partisi değilde bütün insanlığa kucak açmaya çalışması partiyi büyütecektir.
2.HÖH'ün kalesi sayılan Kırcali'yi asla kaybetmemeli,eğer  ki bu olursa HÖH düşmüş demektir.Kırcali,Bulgaristan Türkleri  için kaleden ziyade zırhıdır.HÖH Kırcali'deki 7 Türk ilçesiyle aktif ilişkide olmalı,oradaki halkın isteklerine-önerilerine çağre bulmalıdır.HÖH tabi ki de diğer illere de ağırlık vermelidir.Burgaz bölgesine de  oldukça ağırlık vermelidir.Durum orada da aynı.Bunları yapması halinde HÖH gelişecektir.
Hasan Aziz
3.HÖH kongreye gitmeye hazırlanırken genel başkanın kim olacağı merak konusu.Bazıları genel başkanın şu anki üçlü eş başkanların devam edeceği yönününde açıklamalar yapıyor.Ama Ahmet Doğan'ın eğer ki üçlü eş başkanları yeniden devreye sokarsa,hayatının en büyük hatasını yapmış olacaktır.Üçlü yönetim HÖH'ü zedeler,birbirinden yapılan zıt açıklamalar,halk arasında çeşitli başkanların dolaşması dengeyi kaybettirecektir.Benim  kanaatimce  HÖH'ün bir sonraki genel başkanı  Ruşen Rıza olabileceğini düşünüyorum.
4.HÖH'ü başarıya götürecek en büyük yolu da halk arasında en çok konuşulan işsizliğe çağre bulmasıdır.Son zamanlarda görüyoruz ki epeyce Türk gençleri Avrupa yolunu tuttu.Hiç bunu unutmayın ki... Avrupa'ya giden Türk genleri HÖH'e dargındırlar.HÖH'ün bir an evvel buna çağre bulmalı ki... yeni nesil sempatizanlar kazansın!..

DOST'A ÖNERİLER


Genel Başkanın Lütfi Mestan olması partiyi büyüteceği kesin.
Hiç şüphesiz DOST partisinin  Bulgaristan siyasetine hızlı giriş yaptığını  görmezden gelmemek lazım.Tüm halk ilgiyle bu yeni oluşumu merakla bekledi ve gözlemlediğini hiç kimse unutmasın.İkinci Türk partisinin oluşumu avantajın yanında dezavantajı da olduğunu geçenki yazımda yazmıştım.Ama şimdi sadece avantajını yazmakla kararlıyım.İkinci partinin(rakibin)gelmesi çalışma açısından rekabetçi  olup çalışma sahasını genişletecektir.

1.DOST partisi sadece Türkiye'deki göçmenlere değil de Bulgaristan'daki Türklere de ağırlık verirse  büyük yol katedecektir.'Türkiye' görünümlü parti gibi görünürse  etnik çatışmaya yol açabilir.Irkçı Bulgarları gayalana gelip isyan çıkartabilirler.Bu bakımdan barışçıl politika izlemeli,eşit mesafede olmalıdır.


2.Avrupa Birliği prensiplerinden hiçbir zaman ayrılmamalı,adı üstünde liberal olmaya devam etmelidir.Parti içinde Bulgar üyeleri de alamazsa  işi çok zorlaşır.
Bahri Ömer
3.DOST partisinin bir sonraki parlasmento seçimerinde katılması halinde,parlamentoya girebilecek mi en çok bu tartışılıyor.Bunun olması biraz zor ama kolaylığı da olmalıdır.Ama 5. büyük parti konumuna gelir mi bilinmez ama meclise giremiyeceği şu aşamada böyle gözüküyor.
4.DOST'u başarıya götürecek en büyük yol da özgürülük,höşgörü ve adalet vaat etmektir.Genel Başkanın Lütfi Mestan olması partiyi büyüteceği kesin.

HER İKİ PARTİYE DE EŞİT MASAFEDE ELEŞTİRELERİM VE ÖNERİLERİM OLMUŞTUR.HİÇBİRİNİ YAZIMDA YADIRGAMADIM,SONUÇTA HALKIN VERECEĞİ KARARA SAYGI DUYMAK ESASTIR.

Mehmet İBİŞOV
HABERBG
Site haberlerin en altında reklam

〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓