HABERBG.NET|Bulgaristan haberleri

Bulgaristan'da Türklerin güçlü sesi


 

REKLAM

Bulgar sınırları yeni AB sınır koruma ajansı tarafından korunacakAB SINIRLARINI BUNDAN SONRA YENİ OLUŞAN GÜVENLİK AJANSI TARAFINDAN KORUNACAK.KAPİTAN ANDREEVO SINIRINDA AJANSIN AÇILIŞI YAPILDI

Mülteci akınına karşı Kapitan Andreevo sınırında yeni açılan güvenlik ajansın startına başlandı.Kapıkule Sınır Kapısı’nın Bulgaristan tarafındaki Kapitan Andreevo Gümrüğünde Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ortak merkez kurdu.

 Avrupa Birliği Sınır ve Sahil Koruma Ajansı Bulgaristan sınır devriyeleri ile birlikte Romanya, Almanya ve Polonya’dan polis gücü görev alacak.Gerektiğindfe bu ülkelere 1500 sınır polisi takviye edilecek.

Açılışa Başbakan Boyko Borisov,İçişleri Bakanı Rumyana Bıçvarova,FRONTEX Başkanı Fabrice Leggeri katıldı.


 BOYKO BORİSOV: TÜRKİYE, AB’NİN STRATEJİK  ORTAĞI OLMALI
Borisov,yeni güvenlik ajansın açılışa katıldı

Başbakan Boyko Borisov, merkezin açılışından sonra yaptığı açıklamada, böyle bir merkezin ilk Bulgaristan’da açılmasını ülkesinin AB’ye yönelik sığınmacı akınını önlemek için verdiği mücadelenin göstergesi olarak değerlendirdi.

Başbakan Borisov ayrıca Bratislava'da  alınan kararı de değerledirdi.Avrupa Komisyonu'nun Bulgaristan'a transfer ettiği  120 milyon leva'dan dolayı da AB ülkelerine  teşekkür etti.

Тürkiye’nin AB’nin stratejik ortağı olması gerektiğini ifade eden Borisov, Türkiye ile yapılan anlaşmanın yerine getirilmesini istedi. 

Kapitan Andreevo sınırında Basın toplantısı düzenlendi.

Borisov şunları söyledi: Türkiye ile AB arasında yapılan anlaşmanın yerine getirilmesi için bu merkezin açılışı bir işaret olmalı. 3 milyon sığınmacı bizden (Bulgaristan) 50 kilometre uzakta duruyor. Avrupa’da 3 milyon sığınmacı ile baş edebilecek sınır polisi yok”.


Hasan MOLLA
HABERBG


Site haberlerin en altında reklam

〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓