Türkiye Dışişleri Bakanlığından Bulgaristan'a uyarı

          

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu'ndan açıklama geldi.Sofya'dan yanıt geçikmedi...


Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu, Bulgaristan Dışişleri Bakanlığının 7 Mart 2017 tarihli basın açıklamasına dair bir soruya verdiği yazılı cevapta şu ifadeleri kullandı:

"Bulgaristan Dışişleri Bakanlığının 7 Mart 2017 tarihli basın açıklamasında atıfta bulunulan 'kurallar temelli' Avrupa sisteminin kurucuları arasında Türkiye Cumhuriyeti de yer almaktadır. 


Bu kurallar sistemine atfın, Türkiye'de yaşayan Türk asıllı vatandaşlarını en temel siyasi haklarından biri olan seçme haklarını kullanmaktan mahrum bırakmak amacıyla, Türkiye'de kurulabilecek azami sandık sayısını 35 ile sınırlamak için özel bir yasa çıkaran bir ülkeden gelmesi manidardır. 

''Avrupa kurallar sistemine temelden aykırı bu tür uygulamalardan vazgeçmeye davet ediyoruz''

Bulgaristan Cumhuriyeti'ni, ülkesindeki azınlıkların siyasi haklarını kısıtlama amacı taşıyan ve Avrupa kurallar sistemine temelden aykırı bu tür uygulamalardan vazgeçmeye davet ediyoruz."

Bulgar bakanlığın açıklamasında yer alan maddi teşvik vaadi gibi iddiaların gerçeklerle bağdaşmadığını belirten Müftüoğlu, Türkiye'nin hiçbir devletin içişlerine karışmasının da söz konusu olmadığını bildirdi.

Müftüoğlu, açıklamasında, "Türkiye Cumhuriyeti, bugüne değin olduğu gibi, ülkesinde bulunan tüm Bulgaristan Cumhuriyeti vatandaşlarının Bulgaristan seçimlerinde oy kullanabilmeleri için gerekli en ideal koşulları sağlamaya devam edecektir." ifadesine yer verdi.Sofya’dan, Ankara’nın azınlıklar haklarının kısıtlanması suçlamalarına ilişkin cevap

Bulgaristan Ulusal Radyosunun (BNR), “Türkiye’nin, azınlıkların siyasi haklarının kısıtlanmasına ilişkin eleştirilerini nasıl yorumluyorsunuz” şeklindeki sorusuna Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye topraklarında oyunu kullanmak isteyen Bulgaristan vatandaşlarına sadece diplomatik misyonlarda değil, aynı zamanda özel olarak açılan seçim sandıklarında da bu imkanın verildiğini cevabını verdi.

 Dışişleri Bakanlığı, Türk tarafının kendi topraklarında Bulgaristan’daki Parlamento seçimlerin normal bir şekilde gerçekleşmesi için gerekli kurallara uyacağı teminatını olumlu olarak değerlendiriyor. Türkiye Çalışma ve Sosyal Bakanının, Sofya’nın Türkiye’deki Bulgaristan vatandaşlarına “mali teşviklerin” verildiğine dair iddialarının yersiz olduğuna ilişkin yorumuna cevaben Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı BNR’ye yaptığı açıklmada tutumunu yinelediğini ve Bakanın sözlerine dair kayıtlara sahip olduğunu, söyledi.

Kaynak:AA,Bulgaristan Ulusal Radyosu

0 comments:

Yorum Gönder

* Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

***
ВАЖНО: Няма да бъдат толерирани нецензурни коментари, расистки изказвания и обидни мнения. Те ще бъдат премахвани.

Съдържанието на HABERBG.NET и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права.