HABERBG.NET|Bulgaristan haberleri

Bulgaristan'da Türklerin güçlü sesi


 

REKLAM

Ana muhalefet:Türkiye sınırındaki tel örgü işlevini kaybetti

Fotoğraflar:İhvan Radoykov/AA/

 Ana muhalefetteki Bulgaristan Sosyalist Milletvekili Elena Yonçeva, Bulgaristan-Türkiye sınırındaki tel örgüden kaçak yollarla geçen mültecileri belgeledi.

Deneyimli savaş muhabiri de olan Yonçeva, milletvekili dokunulmazlığını kullanarak, Bulgaristan-Türkiye sınırındaki 200 kilometrelik tel örgünün işlevsizliğini gösteren "Sınır" adlı belgeselini, başkent Sofya'nın Halk Kültür Sarayı'nda (NDK) tanıttı.
Yonçeva, çekimler sırasında tel örgünün bulunduğu güzergahı gezerken metal merdivenle engeli aştığını önü sürdüğü kalabalık iki kaçak göçmen grubunu görüntüledi. Video:Elena Yonçeva

Muhalif milletvekili, "Aşırı masraflı bu düzenek bir işe yaramıyor. Kaçak göçmenler kalabalık gruplar halinde istedikleri gibi Bulgaristan'a giriş yapıyor." ifadesini kullandı.

" KAÇAK GÖÇÜN  KİŞİ BAŞI MALİYETİ 300-700 AVRO"

Belgeselde insan tacirlerinin, sınır polisiyle işbirliği yaparak kaçakları kişi başına 300 ile 700 avro karşılığı Bulgaristan'a soktuğu iddia edildi.
Yonçeva, süren kaçak göç trafiğinin en yoğun olarak Hamzabeyli'nin karşısında Lesovo ve Kapıkule'nin karşısındaki Kapitan Andreevo gümrük kapılarında görüldüğünü öne sürdü.

BELGESELİ BAŞBAKAN BORİSOV DA İZLEYECEK

Galaya konuk olan iktidardaki GERB Partisi Parlamento Grubu Başkanı Tzvetan Tzvetanov, filmi Başbakan Boyko Borisov'a izleteceğini söyledi.

Tzvetanov, filmde iddia edilen şeylere katılmadığını, Türkiye'den Bulgaristan'a kaçak yollarla girmeye çalışanların sayısının azaldığını savunarak, Bulgar sınır polisinin girişi engellediği, kaçak göçmen sayısının 2016'da 45 bine düştüğünü, bu sayının bir önceki yıl 90 bin olduğunu ifade etti.
Engellenen kaçak göçmen sayısının bu sene de 7 binin altına düştüğünü dile getiren Tzvetanov, "Türkiye ile çok verimli işbirliğimiz var. Daha geçenlerde ihbarımız üzerinden harekete geçen komşularımız, büyük bir grubun Bulgaristan'a geçişini engelledi." dedi.


Muhabir:İhvan Radoykov
Kaynak:AAFACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENİN HABERDAR OLUN

Site haberlerin en altında reklam

〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓