HABERBG.NET|Bulgaristan haberleri

Bulgaristan'da Türklerin güçlü sesi


 

REKLAM

Muharrem İnce:Bulgaristan Türkleri Nobel Barış Ödülü'nü hak ediyorFotoğraf:Necla MÜMÜN,haberbg.net

Minik Türkan 33 yıl aradan sonra yine anıldı.Ama hala kurşun sıkan  Bulgar askerlerin kim oldukları sır gibi saklanıyor.

                          CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır'ın konuşmasıBulgaristan Türklerinin özgürlük simgesi haline gelen  ve 1984 yılındaki zorunlu asimilasyon girişimi sırasında çıkan olaylarda annesinin kucağında öldürülen 17 aylık Türkan Feyzullah kabri başında ve anısına yapılan Türkan çeşmesi başında  anıldı.Kirkovo'ya bağlı Mogilyane(Yoğurtçular)köyünde çok sayıda vatandaş çeşme önünde toplandı.

İlk önce saat 9.00'da Türkiye'nin yeni Sofya Büyükelçisi  Hasan Ulusoy ile Filibe Başkonsolu Hüseyin Ergani kabri başına gelerek dua etti. Türkan'ın annesi ile abisi de kabri başında hazır bulundu.


Büyükelçi Hasan Ulusoy ile birlikte Başmüftü Mustafa Hacı da yer aldı
Mustafa Karadayı da çelenk bıraktı .FOTOĞRAF:dps.bgKatılımcılar konuşma yapıyor.FOTO:Necla MÜMÜN,haberbg.net


Minik şehidimizin kabri Yoğurtçular köyü yakınlarında bulunuyor.FOTO:Necla Mümün,haberbg.net
BULGARİSTAN TÜRKLERİ NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ'NÜ HAK EDİYOR
CHP'li Muharrem İnce'nin  26.12.2017. tarihli konuşması


Anma Töreni'ne HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı ve yardımcıları ile çok sayıda partili alanda hazır bulundu.

Bu yıl ikinci kez konuşmacı olarak katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Yalova Milletvekili Muharrem İnce büyük alkış aldı.


Foto:Necla Mümün,arşiv
''Bulgaristan Türkleri Nobel Barış Ödülü'nü hak ediyor. Bulgaristan'daki Türklerin demokrasiye katkısı, insan hakları ve özgürlüklerinin korunması muazzam  derecede.Bulgaristan Türkleri terör, şiddet içermeden, cinayet olmadan özgürlüklerini istediler'' dedi.

LÜTFİ MESTAN HÖH'ÜN MİTİNGİ SONRASI KABRİ BAŞINA GİTTİ


Fotoğraf:dost.bg


DOST partisi Genel Başkanı Lütfi Mestan beraberindeki yardımcılarıyla öğle saatlerine doğru mezarın başında dua ettiler.Lütfi Mestan mezarlık yakınında ve Mestanlı'da toplanan halka hitap etti.Lütfi Mestan şöyle konuştu,


''DOST partisi örnek davranış göstererek,anma törenlerini siyasallaştırmadan ne bayrak açtı,ne de siyasi propaganda yapmıştır'' dedi.


HŞHP GENEL BAŞKANI ORHAN İSMAİLOV DA MEZARIN BAŞINDA

Hürriyet ve Şeref Halk Partisinin (HŞHP) Genel Başkanı Orhan İsmailov da Yoğurtçular'a gelenler arasında. Türkan'ın kabri başında dua etti ve çiçek bıraktı.Daha sonra Mestan'lıdaki anıta çelenk bıraktı.


Necla MÜMÜN,Kırcali
HABERBG.NETFACEBOOK SAYFAMIZI BEĞENİN HABERDAR OLUN

Site haberlerin en altında reklam

〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓