HABERBG.NET|Bulgaristan haberleri

Bulgaristan'da Türklerin güçlü sesi


 

REKLAM

Bulgaristan'dan Tekirdağ yerleştiler,Trakyalılara dönüm başı 4 bin lira kârı öğrettiler

Fotoğraflar:DHA
Kazanlık'dan Tekirdağ yerleşen Tülmen ailesi 55 yıllık meslek sırrını Trakyalılara paylaştılar.Lavantadan dönüm başı 4 bin lira kârı öğrettiler.

Bulgaristan'dan 3 yıl önce Türkiye'ye gelerek Tekirdağ'ın Saray ilçesine yerleşen Fatma ve Rasim Tülmen çifti, bir fidanla başlattıkları lavanta üretiminde kısa sürede 3 dönüm tarlaya sahip oldu. Türkiye'nin birçok yerine lavanta üreterek sattıklarını ifade eden Fatma Tülmen, 

"Bir dönümü en az 4 bin lira kâr bırakan bir ürün. Bu nedenle Türkiye'de gelişmesini istiyoruz, herkese de tavsiye ediyoruz" dedi.
 Çifte vatandaş olan Tülmen çifti, 1960 yılından bu yana Bulgaristan'da yaptıkları lavanta üretimini Türkiye'de de sürdürmek istedi. Çift, tarlada bir fidanla başladıkları üretimi kısa sürede 3 dönüme kadar çıkardı.

YILDA 1.5 MİLYON LAVANTA KÖKÜ SATIYORLAR


Lavanta üretimini Türkiye'de yapmak için döndüklerini ifade eden Fatma Tülmen, 

"Çok kârlı bir ürün olmasına rağmen buralarda yaygın olmaması bizi şaşırttı. Şu an senede 1.5 milyon lavanta kökü satar hale geldik. Türkiye'nin birçok yerine satış yapıyoruz ama özellikle İç Anadolu ve Doğu bölgelerinde, Şanlıurfa, Adana, Malatya, Bayburt, Çanakkale'den alanlar var. Bunun geliri çok kârlı. Çiftçiye büyük destek olan bir ürün. Bir dönümü en az 4 bin lira kâr bırakan bir ürün ve 8-15 litre arasında yağ veriyor. Yağın litre fiyatı geçen yıl 70 euro iken bu yıl 133 euro oldu. Biz üretimin artması için herkese tavsiye ediyoruz. Bulgaristan'ın gelirinin yüzde 60'ı lavantadır şu an, herkes orada bu işi yapıyor" diye konuştu.

HERKESE MESLEĞİNİ PAYLAŞTI


Trakya'da lavanta fidan üreticiliğinde tek olduklarını söylüyor

Fatma ve Rasim Tülmen çifti, lavanta üretiminde herkese yardımcı olduklarını ifade ederek, sektörün gelişmesiyle çiftçinin kazanacağını belirtti.


Trakya'da fidan üreticiliğinde tek olduklarını ifade eden lavanta üretim şirketinin müdürü Mehmet Özgür Apaydın ise lavantanın arıcılık alanında da kullanıldığını belirterek şunları söyledi:

"Trakya´da Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ve ilçelerinde dağlık kesimlerinde üretimi var. Biz sadece Trakya değil tüm Türkiye´ye satış yapıyoruz. Sadece çiftçilere değil, orman için, bal arıları için satıyoruz. Arıcılıkta da kullanılır lavanta. Bütün dünya genelinde tıbbi aromatik bitkilerin değerleri arttı. Çünkü insanlar artık suni şeyler kullanmak istemiyor "dedi.


HABERMehmet YİRUN-Şenol AKSOY/Tekirdağ
DHA

Site haberlerin en altında reklam

〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓