Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu:Bulgaristan Dini Yasası'ndaki değişiklikler Müslümanlara karşıdır

🔺 Dışişleri Bakanlığı,Bakan Çavuşoğlu'nun sözlerine tepki gösterdi
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu,Bulgar mevkidaşı ve Başbakan Yardımcısı Ekaterina Zaharieva ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Bulgar meclisinde daha önceden ilk okumada dini kurumların  borçlarını affeden yasayı kabul etse de,bazı çevrelerce gelen tepkiler üzerine bugünkü meclis oturumunda Dini Yasası değişerek,Başmüftülüğün devlete olan  borçların ödeme süresi 10 yıla kadar uzatıldı.

ÇAVUŞOĞLU'NUN TELEFON TRAFİĞİ VE BULGARİSTAN'IN CEVABI

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı'nın duyurduğu habere göre,görüşme talebi Türkeye'den geldi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,değişen Dini Yasası hakkında Bakan Ekaterina Zaharieva'ya
 ''Bulgaristan Dini Yasası'ndaki değişiklikler Müslümanlara karşıdır''dedi.

Bunun üzerine Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı,Bakan Çavuşoğlu'nun sözlerine tepki göstererek şöyle açıklama yaptı,
''Bulgaristan yasama sürecinde dış müdahaleyi kabul etmez ve buna izin vermez'' denildi.
Bakanlık ayrıca Türkiye'de yapılacak yerel seçimlere dikkat çekerek,Çavuşoğlu'nun açıklamasını  seçimlere bağladı.

BAKAN ZAHARİEVA'NIN CEVABI

Bakan Zaharieva ise Türk mevkidaşına,milletvekilleri tarafından sunulan yasada yapılan değişikliklerin ülkedeki hiçbir dine karşı yapılmadığını,aksine yeni yasanın kayıtlı tüm dini kurumların  eşit muamele görmesini sağladığını belirti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada,
''Seçimler öncesi bu uygulama, sürekli olarak, bu gibi durumlarda iyi komşuluk ilişkilerinin kullanılmasının, kimseye fayda sağlamadığını göstermiştir'' denildi.

TEKİRDAĞ'DA YAPTIĞI KONUŞMA

Geçen günlerde bir din yasası çıkarmaya çalışan Bulgaristan'ın, Türkiye'nin girişimleriyle yasada değişiklikler yapmak zorunda kaldığının altını çizen Bakan Çavuşoğlu, 


"Yaptıkları taslak, her türlü özgürlük ve haklara karşıydı, hakları ihlal ediyordu. Şimdi oradaki müftülerin bazı borçları var, o borçların karşılığında müftülüğün binalarını satmak istediler, yine temasa geçtim şimdi bir çözüm yolu bulmaya çalışıyorlar, bulmamız lazım." ifadelerini kullandı.

Bulgaristan'la ilişkilerin daha da geliştirilmesi gerektiğine vurgu yapan Mevlüt Çavuşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:


"İlişkilerin hukuki zeminini de güçlendiriyoruz. Özellikle sosyal güvenlik dahil her türlü anlaşmaları imzalayarak soydaşlarımızın, vatandaşlarımızın mağdur olmaması için gerekenleri yapmak zorundayız.

Bulgaristan'la Türkiye arasında ilişkilerin her boyutunu iki komşu olarak ele alıyoruz, bunları ele alırken iki tarafın da çıkarına bir şekilde ele alıyoruz" dedi.


HABERBG.NET

0 comments:

Yorum Gönder

* Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

***
ВАЖНО: Няма да бъдат толерирани нецензурни коментари, расистки изказвания и обидни мнения. Те ще бъдат премахвани.

Съдържанието на HABERBG.NET и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права.