HABERBG.NET|Bulgaristan haberleri

Bulgaristan'da Türklerin güçlü sesi

Razgrad'ın Caferler köyünde şehitlik anıtı yapıldı

 

REKLAM site haberleri ilk fotoğrafın altında

Büyükelçi Aylin Sekizkök’ün Cebel Günü Mesajı

Fotoğraf: Büyükelçi Sekizkök’ün 4 Eylül 2020 tarihinde Cebel’i ziyareti 


“1989 Mayıs olaylarının 32. Yıldönümünde Cebel Günü’nü içtenlikle kutluyorum. 

 

Bulgaristan’da, dönemin totaliter rejimine karşı 32 yıl önce bugün ayaklanan Bulgaristan Türklerinin onurlu ve cesur direnişi, Doğu Avrupa’daki demokrasi ve insan hakları mücadelesi tarihindeki yerini bütün tazeliğiyle korumaktadır. 


Bulgaristan Türklerinin bu mücadelesi, Bulgaristan’ın Türkiye’nin büyük destek verdiği NATO üyeliğine ve bilahare, AB üyeliğine giden yolun yapıtaşlarından birisini teşkil etmiştir.

 

19 Mayıs Türkiye’de Milli Mücadelemizin büyük kahramanı, Cumhuriyetimizin kurucusu, Ulu Önder Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutluyoruz. Bu iki günün bir arada idrak edilmesini anlamlı bir tesadüf olarak görüyorum.

 

Cebel direnişinin kahramanlarını, totaliter rejimle mücadelede hayatını kaybeden bütün soydaşlarımızı bir kez daha saygıyla ve rahmetle anıyorum.”                                                                                                                                                   Kaynak :T. C. Sofya Büyükelçiliği Site haberlerin en altında reklam