HABERBG.NET

Bulgaristan haberlerini Türkçe okuyun


 

ANA SAYFA REKLAM


 

REKLAM site haberleri ilk fotoğrafın altında


 

Türkiye, Bulgaristan'a nota verdi,Büyükelçi Çolakov'u 22.30'da Dışişleri Bakanlığına çağrıldı

Türkiye, Bulgaristan'a nota verdi,Büyükelçi Çolakov'u 22.30'da Dışişleri Bakanlığına çağrıldı14 Kasım 2021 tarihinde Bulgaristan’da yapılan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine, Türkiye’nin müdahale ettiği ve Bulgaristan’ın içişlerine karıştığı iddiaları ve Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, Dışişleri Bakanlığı’na çağırılmıştı.


Bunun üzerine Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçisi Angel Çolakov’u dün gece Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.


BU BİR GARABET

Büyükelçi Cholakov’a; Sofya Büyükelçisi Sekizkök’ün Dışişleri Bakanlığı’na çağırılmasının, bu tür temelsiz ithamların Bulgar makamlarınca gündeme getirilmesinin Bakanlık tarafından yadırgandığı, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği üyesi Bulgaristan’ın Türkiye’deki Bulgar vatandaşı seçmenlerin en temel hakkını kullanmasına yönelik olarak tepki göstermesinin kabul edilemez olduğu ifade edilerek, bunun bir garabet olduğu vurgulandığı öğrenildi.


SUİİSTİMAL ETMEYİN

Bakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre Büyükelçi’ye, Türkiye’nin ve Türkiye’deki oy kullanımının Bulgar iç siyasetinde suiistimal edilmemesinin beklendiği ifade edilerek, bu hususları içeren bir nota verildiği aktarıldı. Ayrıca, Sofya Büyükelçiliği önünde yapılan uygunsuz gösteri ve davranışlara ilişkin tepkinin de dile getirildiği belirtildi.

Kaynak:AA


Bulgar devleti,Türk medyaların 'sandığa gidin' çağrısından rahatsız olmuş

Site haberlerin en altında reklam