HABERBG.NET|Bulgaristan haberleri

Bulgaristan'da Türklerin güçlü sesi

Razgrad'ın Caferler köyünde şehitlik anıtı yapıldı

 

REKLAM site haberleri ilk fotoğrafın altında

Sofya Üniversitesi sınavsız öğrenci kabul edecek

Sofya Üniversitesi, üniversite giriş sınavı, yerleşme ve taban puanı,  lisans bölümleri, 2023 üniversite giriş sınavları
Sofya Üniversitesi “St. Kliment Ohridski ”Sofya Üniversitesi “St. Kliment Ohridski ”, 2022/2023 öğretim yılı için giriş sınavı olmadan öğrenci kabul edecek.


Lisans programında 118 bölümde lise bitirme sınavı (matura) notu ve lise ortalamasına bakılarak öğrenci kabul edecek.


Bulgaristan'ın en eski ve köklü üniversitesi tek sadece tıp, matematik, biyoloji, kimya ve eczacılık bölümlerine sınavla üniversiteye başvuru yapılacak.  Bu bölümlerin sınavları ilki 3 Nisan'da, ikincisi 28- 29 Mayıs'ta  ve  4,5, 11 Temmuz'da düzenlenecek.


Üniversiteye giriş sınav başvuruları elektronik ortamda gerçekleşecek. Adaylar, adı geçen 5 bölüm sınavın ilk oturumu için 1- 28 Mart tarihleri arasında başvurması gerekirken, ikinci oturum için ise 23 Mayıs'a kadar başvurmaları gerekecek. Sınava giriş ücreti 30 leva

Bu yıl Sofya Üniversitesi yeni bir lisans programına ''Veri Analizi'' sahip olacak.


Üniversiteye 13 Haziran'dan 1 Temmuz'a kadar kayıt yapılabilecek. 5 Temmuz'da başarı ve taban puanlarıyla sıralamaya yerleşen adayların  ilki açıklanacak. İkinci ve üçüncü  yerleşme sonuçları 12 ve 19 Temmuz'da belli olacak.

Site haberlerin en altında reklam