HABERBG.NET|Bulgaristan haberleri

Bulgaristan'da Türklerin güçlü sesi

Razgrad'ın Caferler köyünde şehitlik anıtı yapıldı

 

REKLAM site haberleri ilk fotoğrafın altında

Kapıkule'de ve Kapitan Andreevo sınır kapılarında dezenfeksiyon ücreti kalkıyor

dezenfeksiyon ücreti , Kapıkule Sınır Kapısı, Kapitan Andreevo dezenfeksiyon, Adil Karaismailoğlu Kapıkule,
 Bakan Adil Karaismailoğlu, iki ülke arasında yapılan anlaşmanın detaylarını paylaştıT.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bulgaristan ile sınır geçişlerinin hızlanması için dezenfeksiyon ücretinin kaldırılması konusunda mutabakata varıldığını, geçiş belgesi kotalarında da önemli artış sağlandığını bildirdi.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu,  Bulgaristan'da mevkidaşı Nikolay Sabev ile yaptığı ikili görüşmenin ardından sınır kapılarından geçişlerin hızlanmaya başladığını belirtti.


İmzalanan protokolle Bulgaristan üzerinden transit taşımalar için geçiş belgesi sayısının 250 binden 375 bine, ikili geçiş belgesi sayısının da 32 binden 50 bine yükseltildiğini belirten Karaismailoğlu, boş giriş yük alma geçiş belgesi kotasının 17 bin 500'den 25 bine, üçüncü ülke belgesi kotasının ise 1100'den 2 bin 200'e çıkarıldığını ifade etti.


İKİ SINIR KAPISINDA DEZENFEKSİYON ÜCRETİ KALDIRILIYOR


Artan ticaret hacmi nedeniyle sınır kapılarında yaşanan yoğunluğun da ele alındığını belirten Karaismailoğlu, sınır geçişlerinin hızlanması için dezenfeksiyon ücretinin kaldırılması konusunda mutabakata varıldığını bildirdi.


Bakan Karaismailoğlu, "Bulgaristan, sınır kapılarının kapasitelerinin artırılması, Kapıkule Sınır Kapısı'nda soğutmalı taşıtlar için yeni peronların açılması, 5 tona kadar eşya taşımacılığı yapacak küçük tonajlı taşıtların Dereköy Sınır Kapısı'nı kullanmasına izin verilmesi, turizm taşımaları için yeni bir sınır kapısı açılması gibi konularda da çalışmalar yaptığını aktardı. Ayrıca, son dönemde artan yolcu taşımacılığının kolaylaştırılması için de çalışma başlatma kararı alındı." ifadelerini kullandı.


Muhabir: Merve Özlem Çakır
Kaynak: AA

Site haberlerin en altında reklam