GERB-HÖH çatışması mı var(YORUM)


http://i2.offnews.bg/events/2013/09/25/264426/1387640318_9.jpg
GERB'in Reformcu blok ile ortak olcağı bas baya belliydi.Sadece  HÖH ile koalisyona dahil edilmesine  '' sarı ışıkta''bekletti.

   Bulgaristan'da yapılan erken genel seçimler bir aya giriyor.Yani geçtiğimiz ay(5 Ekim)yapılmıştı seçimler.Seçim sonucu belli olsa da yeterince oy yetmeyince hükümet kurulamadı.Şüphesiz ki seçimlerden önce GERB-HÖH ittifakı kurulacağı yönünde izlenimler hakimdi.
  
Ne olduysa bu tez çürüdü;GERB Başkanı Boyko Borisov HÖH'süz hükümetin kurulmasını istedi.Diğer siyasi güçlerle ortak olacağını açıkladı,ama buna BSP partisi dahil değil.

İşin ilginç yanı,GERB'in Reformcu blok ile ortak olcağı bas baya belliydi.Sadece  HÖH ile koalisyona dahil edilmesine  '' sarı ışıkta''bekletti.


Nedenlerini de şöyle izah etmek istiyorum:


1.GERB,Eğer HÖH ve Reformcu blok ile koalisyona girseydi Bulgaristan'daki Türklerin ''gücü''artmış olacaktı.Bu nedenle de engel olmasını istedikleri anlaşılıyor.Durum böyle olunca Türklerin ivmesi yeni boyut kazancak,ileride de daha büyük sıkıntılara maruz kalacakları sebebiyle geri adım atıldı.


2.http://3.bp.blogspot.com/-XkOp3JZuV0o/UXK9M8IDLiI/AAAAAAACVU4/2O3Qlc2efks/s1600/20-04-erdogan-734923.jpgTürkiye'nin son dönemlerde Reformcu blok'u başta Korman İsmailov olmak üzere destek veriyordu.Türkiye politikasının çağrıları,ülkede ikinci etnik siyasi parti kurulması için sıcak bakıyordu.Ve  HÖH ile ilişkilerin gelişmesine önem verecekti.Ama HÖH'ü devre dışı bırakacaktı ki,Ahmet Doğan politikası Türkiye'ye uymadığı için geri adım atılma olasalığı yüksek olurdu.


3.http://images.webcafe.bg/2014/08/20/342342/618x452.jpgTürkiye hükümeti  kendi menfaatleri doğrulusunda HÖH'ü kullanacaktı ve sadece çift vatandaşlarının oylarını Ak Parti'ye yönlendirmesi politikaları yürütücekti.


http://www.monitor.bg/img/?id=374365&sz=0&cut=yes4.GERB'in,izleyeceği yeni dış politika ileTürkiye üzerinden ''göz yumacaktı ''ama isdediği sonuca elde edemiyecekti.Çünkü AB eleştiri bombardımanı altında kalacaktı ki,birçok yardımın da  askıya alınabilirdi.Bu da Bulgaristan'daki ırkçı partileri üzecek ve yeni eylemlere girişecek olması da GERB geri adım attı.


*********************************************************************************************************
http://clubz.bg/ckfinder/userfiles/images/VB%20%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BD%20%D1%81%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%BE%D0%B2.jpg YENİ SİYASET BAŞLIYOR

http://images.ibox.bg/2013/11/10/lkaklsdlklkf/430x265.jpgSonuç ne olursa olsun Bulgaristan'da artık iki siyasi çizgi üzerinden oy toplanabilecek.Biri Türkiye karşıtı ve Türkler karşıtı olanlar,diğeri de Türklerin üzerinden ''sahte siyaset''oluşturulması.Bununla da özgürlük üzerinden yeni vaatler yaparak vatandaşı ikna etmeye çabalayacak.Etnik siyaset bundan sonra hız göstereceği kesin gözle bakılıyor.Bakalım buna Bulgarlar nasıl bakacaklar olumlu veya karşıt görüşlü?


Mehmet İBİŞOV,
HABERBG

0 comments:

Yorum Gönder

* Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

***
ВАЖНО: Няма да бъдат толерирани нецензурни коментари, расистки изказвания и обидни мнения. Те ще бъдат премахвани.

Съдържанието на HABERBG.NET и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права.