Bursalı gazeteciler Bulgar meslektaşlarıyla AB programı sayesinde buluştu

Sofya’daki Milli KütüphaneBursalı gazeteciler Bulgar meslektaşlarıyla buluştuMudanya Gazeteciler Derneği’nin Bulgar Gazeteciler Birliği ile ortaklaşa yürüttüğü 'Yerel Medyanın AB ile Uyumu' adlı Sivil Toplum Diyalogu Medya Hibe Projesi, iki ülke gazetecilerini Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da buluşturdu. Bir haftalık programda, yerel gazeteciler medya kuruluşları ve devlet kurumlarına ziyaretlerde bulundu. Aralarında dernek üyelerini yanı sıra Bursa yerel medyası ile sivil toplum temsilcileri ve siyasilerden de katılım sağladığı ziyaretler, Bulgar Gazeteciler Birliği Başkanı Snezhana Todorova’nın ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Bursalı gazeteciler Bulgar meslektaşlarıyla buluştu
“Yerel Medyanın AB ile Uyumu” projesi Sofya’da tanıtıldıSnezhana Todorova ve Yavuz Gerçekçi
İlk olarak Sofya Valisi Veselin Penev ve ekibiyle görüşen Bursalı gazeteciler, Sofya’nın Avrupa Birliği 2014-2020 Programı çerçevesinde stratejik öncelikleri hakkında bilgi aldı. Bulgaristan’ın en büyük kütüphanesi olan Ulusal Kütüphanesi’nde, 1931 yılında Türkiye’nin Bulgaristan’a hurda kâğıt olarak sattığı 1 milyon Osmanlıca belgenin saklandığı Osmanlı arşivini yakından görme imkânına sahip olan heyet, Arşiv Müdürü Prof. Stoyanka Kenderova’dan Osmanlı Arşivi bölümünün çalışmaları ile eski eserler ve 1993 yılından bu yana Türkiye ile yapılan işbirliği konularında bilgilendirildi.

Türk heyeti, Bulgaristan’da en büyük tirajlara sahip gazetelerden biri olan “Standart” gazetesi baş editörü Slavka Bozukova ile de yaptığı görüşmelerde, Bulgar medyasının çalışmalarını yakından tanıma fırsatı buldu. Bulgaristan’da yazılı medyanın kurucusu sayılan Konstantin Fotinov’un Samakov’taki müzeye dönüştürülen evini de ziyaret eden heyet, Samakov Belediyesi’nde ağırlandıktan sonra yerel gazete Priyatel (Dost) gazetesindeki meslektaşlarıyla bir araya geldiler. Bulgaristan ulusal televizyonu BNT1’in Türkçe haberler ekibi ve Bulgaristan Ulusal Radyosu’nun ekibiyle de buluşan heyet, çevre gezilerinde de Bulgaristan’ın ünlü kayak merkezi Borovets ile de Bursa’nın ünlü Uludağ’ı ile kıyaslama fırsatı buldu.
Bursalı gazeteciler Bulgar meslektaşlarıyla buluştu 
Bursalı gazeteciler Bulgar meslektaşlarıyla buluştu

PARLAMENTOYA BURSA ÇIKARMASI
Bursalı gazeteciler Bulgar meslektaşlarıyla buluştu

Sofya’da Metropoliten Genel Müdürü Stoyan Bratoev ile görüşüp yeraltı metrosunun AB desteğiyle yaptıkları çalışmaları ve yeni hatları hakkında bilgi sahibi olan yerel gazeteciler, Bulgaristan Parlamentosu’nu da Bölgesel Kalkınma ve İmar Komisyonu Başkanı Nayden Zelenogorski tarafından kabul edildi. Komisyonda yer alan parlamentoda temsili 8 parti milletvekilleri tarafından büyük ilgi gören heyet, Plovdiv’de de Gazeteciler Derneği Başkanı Georgi Naydenov tarafından hazırlanan programla ağırlandı.

DİYALOG PROJESİ SOFYA’DA TANITILDI
Programın son günü yerel medyanın yanı sıra yerel yönetim temsilcilerinin de katıldığı etkinlikte AB ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Sivil Toplum Diyalogu Yerel Medyanın AB ile Uyumu projesinin tanıtımı gerçekleşti. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı Bursa’nın tanıtım filmi ile başlayan toplantıda, projenin amaç, faaliyet ve sonuçlarına ilişkin detaylarını Mudanya Gazeteciler Derneği Başkanı Yavuz Gerçekçi anlattı. Gerçekçi, projenin, AB üyesi olmanın olumlu sonuçlarını paylaşmak adına Avrupa ve Türkiye’deki medya sektörünün çalışmaları, AB’nin sektöre katkısı ve medya aktörlerinin kariyer gelişimine katkı sunmayı amaçladığını ifade etti. Gerçekçi, projenin iştirakçisi Mudanya Turizm Otelciler Birliği Derneği Başkanı Akın Esgin başta olmak üzere Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zola ve Marmarabirlik 150 Sayılı Kooperatifi Başkanı Ali Yıldız’a desteklerinden ötürü teşekkür etti.

Snejana Todorova'nın açıklaması
Bulgar Gazeteciler Birliği Başkanı Snezhana Todorova, Türk meslektaşlarının kazandığı projenin önemine dikkati çekerek, meslektaşlarının Bulgaristan’ı ve özellikle de kendilerini seçmelerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Dernekler olarak ikili ilişkilerin kalkınması yolunda çalışılması gerektiğini ifade eden Todorova, “Çünkü ülkemizde yüzlerce yıl boyunca iyi komşu olarak geçindiğimiz Türk azınlığı mevcut. Son derece genç bir gazeteciler derneği ile 170 yıllık bir gazeteciler derneğinin işbirliğinin güzel ilişkiler bir başlangıcı olduğuna inanıyoruz” diye konuştu. Bulgaristan’ın 170 yıllık sivil toplum örgütü olduklarının altını çizen Todorova, Bulgar Gazeteciler Birliği’nin Balkan ve Karadeniz ülkeleri ile işbirliğine büyük önem verdiğini, Mayıs ayı içerisinden de AB’ye üye ülkelerin katılım sağlayacağı Varna’da gerçekleştirilecek etkinliğe henüz AB’ye üye olmasa da Türkiye’den de Mudanya Gazeteciler Derneği’nin davet edileceğini söyledi.
 Kaynak:CİHAN
FOTOĞRAFLAR:CİHAN

0 comments:

Yorum Gönder

* Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

***
ВАЖНО: Няма да бъдат толерирани нецензурни коментари, расистки изказвания и обидни мнения. Те ще бъдат премахвани.

Съдържанието на HABERBG.NET и технологиите, използвани в него, са под закрила на Закона за авторското право и сродните му права.