HABERBG.NET|Bulgaristan haberleri

Bulgaristan'da Türklerin güçlü sesi

Razgrad'ın Caferler köyünde şehitlik anıtı yapıldı

 

REKLAM site haberleri ilk fotoğrafın altında

Lütvi Mestan,Türkçe konuştuğu için mahkeme karşısına çıktı

http://img.bg.sof.cmestatic.com/media/images/640x360/May2015/2110807294.jpg
Lütvi Mestan'a cezayı verenler  şunu söylemişler: "Sen yabancısın. Bu ülke benim ülkem. Sen burada yaşamak istiyorsan kimliğinden vazgeç, dilinden de vazgeçeceksin. O zaman ancak burada kalabilirsin. Aksi halde dışarı" dendiğini belirtti.
Cebel'de düzenlenen mitingde konuşan üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) lideri Lütvi Mestan, eski totaliter rejiminin ülkedeki azınlıklara karşı söylemlerinin bugünlerde tekrarlandığını belirtti.

MESTAN'A11 KEZ PARA CEZASI VERMİŞLER
Mestan, Bulgaristan'da siyasi etkinliklerinde resmi dil Bulgarcanın dışında konuşma yapmanın yasak olduğunu, geçen yılki seçim kampanyası sırasında kendisine bu nedenle 11 kez para cezası kesildiğini hatırlattı. Mestan, bu ceza ile kendilerine "Sen yabancısın. Bu ülke benim ülkem. Sen burada yaşamak istiyorsan kimliğinden vazgeç, dilinden de vazgeçeceksin. O zaman ancak burada kalabilirsin. Aksi halde dışarı" dendiğini belirtti.

Memleketi terk etmenin "en kolay iş" olduğunu ifade eden Mestan, "Amacımız burada kalıp hakkımızı kazanmaktır. Bulgaristan'dan kaçmak yok" dedi.


http://haskovo.net/image/1/big-9367_1432034546.jpg
AİHM'YE ŞİKAYETE GİDECEK
Mestan, mitingden ayrılırken, Mestanlı Bölge Mahkemesi'ne giderek Türkçe konuştuğu için kesilen para cezalarına itiraz edeceğini söyledi. Mestan, konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne de götüreceğini ifade etti.

Bahri Ömer,açılış konuşması yaptı
http://haskovo.net/image/1/big-9367_1432034660.jpg
Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer de Doğu Avrupa'daki totaliter rejime karşı savaşın Cebel'de başladığını, Bulgaristan'daki özgürlük hareketlerinin Romanya'yı ve Doğu Avrupa'yı etkileyip Berlin Duvarı'nın yıkılışını sağladığını söyledi.
Bulgaristan'da faşizmin baş gösterdiğini dile getiren Ömer, ülkede Avrupa Birliği düşmanı güçlere ve samimi görünmeyen vatansever çevrelere güvenilmemesi gerektiğini savundu.


SÜLEYMAN GÖKÇE DE CEBEL'DE
 
Mitingin onur konukları arasında yer alan Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe de Cebel'in şehir bayramının Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ile 19 Mayıs'ta birleştiğini söyledi. Büyükelçi Gökçe, meydanda toplanan vatandaşlara, "Burada bugün bayram kutlaması yapılıyorsa sizin inancınız, azminiz ve kararlılığınız sayesinde kutlanıyor" dedi.
 

BAL-GÖÇ:Bulgaristan Türklerinin asla "ikinci sınıf vatandaşı muamelesi" GİBİ GÖSTERİLMEMELİ
  
Mitinge kalabalık bir heyetle gelen Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Yüksel Özkan ise "Soydaşlar yaşadıkları ülkelerinin bayrakları altında eşit haklara sahip olmalıdır" diye konuştu.
http://haskovo.net/image/1/big-9367_1432034602.jpg 
Bulgaristan Türklerinin asla "ikinci sınıf vatandaş muamelesi" görmemeleri gerektiğini belirten Özkan, "Burada yüzlerce vatandaş katledildi. Binlercesi hapishanelerde, Belene'de hapsedildi. Biz çıplak ellerle bu meydanlara döküldük, şehitler verdik. Bu değerler için mücadele vermeliyiz. Bulgaristan ve Balkanlar'ın Türklerinin bölünme lüksü yok" ifadesini kullandı.
Bayram dolayısıyla Cebel meydanında düzenlenen mitinge İstanbul, Bursa ve İzmir'den belediye yetkililerinin yanı sıra AK Parti, MHP ve CHP'den temsilciler katıldı. Konuklar arasında Cebel'in "fahri vatandaşı" ilan edilen Türkiye'nin eski Sofya Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu da yer aldı.


Kaynak:Anadolu Ajansı 
Fotoğraflar: http://www.kardjali.bgvesti.net

Site haberlerin en altında reklam