HABERBG.NET|Bulgaristan haberleri

Bulgaristan'da Türklerin güçlü sesi

Razgrad'ın Caferler köyünde şehitlik anıtı yapıldı

 

REKLAM site haberleri ilk fotoğrafın altında

HÖH(DPS) heyetinden Klılıçdaroğlu ve Bahçeli ile görüştü

HÖH HEYETİ,DEVLET BAHÇELİ'NİN MAKAMINDA
    HÖH(DPS) heyetinden Klılıçdaroğlu ve Bahçeli ile görüştü Hak ve Özgürlükler Hareketi Eşbaşkanları Ruşen Riza ve Çetin Kazak, Kırcaali Milletvekili ve Bulgaristan-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Erdinç Hayrula, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ve HÖH Türkiye sorumlusu İsmet Kahraman’dan oluşan HÖH heyeti Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından kabul edildi. 


Ankara’da Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen temaslar saat 15:00’de başladı ve bir saat sürdü. MHP Kocaeli milletvekili ve Bulgaristan-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu üyesi Saffet Sancaklı ve Balkan’lardan sorumlu eski MHP milletvekili Bülent Belen de görüşmede hazır bulundular. Son günlerde yaşanan üzücü terör olaylarıyla ilgili HÖH heyetinin Başsalığı ziyaretinde bulunduğu ve MHP Genel Başkanına taziyelerini ilettikleri bildirildi. 

Ziyaret sırasında son aylarda HÖH’e yönelik yapılan haksız spekülasyonlar, Türkiye ve Bulgaristan arası kurulan iyi ilişkilerin bu düzeyde devam etmesi, belediyeler arası işbirliğinin daha da genişletilmesi gibi konuların da ele alındığı aktarıldı. Bu konular hakkında görüşlerini bildiren Devlet Bahçeli, Hak ve Özgürlükler Hareketi’ni kuruluşundan bu yana 26 yıldır yakından izlediğini ve Türklere ve Türklük için yapılan eylemlerden dolayı partiyi takdir ettiğini söyledi. 

Son aylarda HÖH’e yönelik yapılan iftiraların farkında olduğunu ve Bulgaristan’da yaşayan Türklerin bölünmemesi için, MHP olarak elinden gelen yardımı yapacaklarını Devlet Bahçeli tarafından izah edildi. Ayrıca HÖH heyeti Bulgaristan Millet Meclisi’ndeki ve Avrupa Parlamentosu’ndaki Türkiye Cumhuriyeti’ni ilgilendiren sözde Ermeni soykırımı, Avrupa Parlamentosu Türkiye İlerleme Raporu, mülteci krizi ve anadil gibi konularda, yaptıkları faaliyetlerle ilgili bilgiler verdi. 

HÖH Eşbaşkanları Ruşen Riza ve Çetin Kazak 24 Nisan 2016 Pazar günü gerçekleştirilecek olan Hak ve Özgürlükler Hareketi 9. Olağan Kongresi’ne, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi bizzat davet ettiler. HÖH Eşbaşkanları Ruşen Rıza ve Çetin Kazak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İle Görüştü 

HÖH HEYETİ CHP GENEL MERKEZİNDE

Hak ve Özgürlükler Hareketi Eşbaşkanları Ruşen Riza ve Çetin Kazak, Kırcaali Milletvekili ve Bulgaristan-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Erdinç Hayrula, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis ve HÖH Türkiye sorumlusu İsmet Kahraman’dan oluşan HÖH heyetiCumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret ettiler. 

Saat 17:00’de başlayan görüşme Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleşti ve yaklaşık bir saat sürdü. CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır ve CHP Tekirdağ milletvekili Emre Köprülü de görüşmede yer aldılar. Son günlerde yaşanan üzücü terör olayları ile ilgili HÖH heyetinin Başsalığı ziyaretinde bulunduğu ve CHP Genel Başkanına taziyelerini ilettikleri bildirildi. 

Yapılan görüşmede HÖH’e yönelik yapılan haksız spekülasyonlar, Bulgaristan ve Türkiye arası kurulan iyi ilişkilerin daha da geliştirilmesi, HÖH ve CHP arasındaki kardeş belediyeler etkileşiminin daha pekiştirilmesi gibi konular ele alındı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu HÖH’ün nasıl zor şartlar altında siyaset yürüttüğünü çok iyi bildiğini ve son zamanlarda yaşanan olaylar hakkında da Bulgaristan’da yaşayan Türk azınlığının birliği ve beraberliğinin mutlaka korunması gerektiği görüşünü belirtti. 


Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin yürüttüğü siyasetin önemine değinerek, herhangi bir tavır alınmaması ve eşit mesafede yaklaşımın sağlanması gerektiğini vurguladı. Ayrıca HÖH heyeti Bulgaristan Millet Meclisi’ndeki ve Avrupa Parlamentosu’ndaki Türkiye Cumhuriyeti’ni ilgilendiren sözde Ermeni soykırımı, Avrupa Parlamentosu Türkiye İlerleme Raporu, mülteci krizi ve anadil gibi konularda, yaptıkları faaliyetlerle ilgili bilgiler verdiler. HÖH Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin Avrupa Birliği üyeliği sürecinde Türkiye’ye sağlanan destekle ilgili bilgiler de sunuldu. Gelecekte de bu desteğin her zaman devam edeceği ve sağlanan iyi ilişkilerin daha da gelişmesi konusunda görüş birliği sağlandı. 


 HÖH Eşbaşkanları Ruşen Riza ve Çetin Kazak 24 Nisan 2016 Pazar günü gerçekleştirilecek olan Hak ve Özgürlükler Hareketi 9. Olağan Kongresi’ne, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu bizzat davet ettiler. 

Kaynak:HÖH Basın Merkezi


Site haberlerin en altında reklam