HABERBG.NET|Bulgaristan haberleri

Bulgaristan'da Türklerin güçlü sesi


 

REKLAM

AB-Batı Balkanlar Zirvesi bölgedeki sorunlara çözüm arıyorBulgaristan'ın Avrupa Birliği (AB) Konseyi dönem başkanlığı kapsamında başkent Sofya'da düzenlenen AB-Batı Balkanlar Zirvesi'nde, 28 Avrupa ülkesinin lideri Balkanlar'daki mevkidaşlarıyla bir araya geldi.

Avrupa Parlamentosu Antonio Tajani, Avrupa Komisyonunun stratejisi açısında Sırbistan ve Karadağ'ın, AB perspektifine en yakın iki Balkan ülkesi olduğunu söyledi.
Bulgaristan'dan sonra AB Konseyi dönem başkanlığını 1 Haziran'da devralacak Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz da Batı Balkan ülkelerinin AB üyeliğine destek verdi.
Kurz, "Batı Balkan ülkelerinin önünde güzel bir perspektif görüyoruz. Bu ülkeler de kendi yolundan AB'ye doğru ilerlemeli. Bu ülkeler sadece coğrafi olarak değil, duygusal olarak da Avrupa'nın birer parçasıdır. AB'ye katılımlarına destek verirken, bu desteğimizi dönem başkanlığını devralacağımızı 1 Haziran sonrası da sürdüreceğiz." diye konuştu.
Sırbistan ve Karadağ konusunda "iyimser olduğuna" işaret eden Kurz, 
"Umarız Makedonya ve diğer devletler de kendi aralarındaki tartışmalarına çözüm bulurlar." ifadelerini kullandı.
Almanya Başbakanı Angela Merkel'in konuşması

"Hepimiz, Batı Balkan ülkelerinin güvenli bir geleceği olmasını istiyoruz. Bölgede güvenlik ve istikrarın olması tüm AB'nin ortak çıkarlarına uyar." dedi.
İngiltere Başbakanı Theresa May ise ülkesinin temmuz ayında Balkan ülkelerinin katılacağı başka bir toplantının ev sahipliğini yapacağını duyurdu.
Merkel ve Borisov,Batı Balkanlar liderleriyle görüşüyor

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Sofya’da yapılan zirveye tüm ülkelerin temsilcilerinin bir araya gelmesinden dolayı büyük memnuniyet duyduğunu, Batı Balkan ülkelerinin burada dünyanın ana finansal kurumları ile buluşup, kendi altyapı projelerine destek arayabileceklerini sözlerine ekledi.
AB liderleri, AB-Batı Balkanlar Zirvesi'nin arifesinde dün, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk'un ev sahipliğinde akşam yemeğinde bir araya gelmişti.
İspanya dışında,AB liderleri ile Batı Balkanlar liderleri ''Sofya Deklarasyonu'nu imzaladı''.

SOFYA DEKLARASYONU KABUL EDİLDİ
“AB, Batı Balkanlar’dan ortakların Avrupa değerleri ve prensipleri ve güçlü, istikrarlı ve tarihi, kültürel ve coğrafi ilişkilerimize ve siyaset, güvenlik ve ekonomi alanında karşılıklı çakarlarımıza dayanan birleşik Avrupa vizyonu ile paylaşılmış yükümlülüğünü kutluyor”. 
 “2003 tarihli Selanik zirvesini hatırlatarak AB, Batı Balkanlar’ın Avrupa perspektifine kesin desteğini yeniden teyit ediyor. Şimdiye kadar kaydedilen ilerleme göz önüne alınarak Batı Balkanlar’dan ortaklar, kesin stratejik seçimi olarak Avrupa perspektifi ve çabalarının ve karşılıklı desteğinin yoğunlaştırılması ile ilgili yükümlülüğünü yeniden teyit ediyor. Bu çabaların başarısı, toplumun net bir şekilde bilgilendirilmesine bağlıdır. AB, Batı Balkanlar’dan ortakların hukukun üstünlüğü prensipleri ve sosyal-ekonomik reformlar alanında kaydettiği ciddi ilerleme temelinde artırılmış yardım vasıtasıyla da bölgenin siyasi, ekonomik ve sosyal dönüştürülmesini desteklemek üzere bütün seviyelerde yükümlülüklerini pekiştirmeye kararlıdır“.

Kaynak:AA,HABERBG.NET

Site haberlerin en altında reklam

〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓