HABERBG.NET|Bulgaristan haberleri

Bulgaristan'da Türklerin güçlü sesi

Razgrad'ın Caferler köyünde şehitlik anıtı yapıldı

 

REKLAM site haberleri ilk fotoğrafın altında

Edirne'de "Naim Süleymanoğlu" caddesi açıldı

 


Naim Süleymanoğlu'nun isminin Edirne'de yaşayacağı caddenin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.   

                                                                                                                                                                                                                            Törene CHP Genel Başkan Yardımcıları Faik Öztrak ve Muharrem Erkek ile CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu,  Mestanlı Belediye Başkanı İlknur Kazım Mümün ve Naim Süleymanoğlu'nun kardeşi Muharrem Süleymanoğlu ile çok sayıda katılımcı yer aldı.

Bu özel ve anlamlı günde kendilerini yalnız bırakmayan herkese teşekkür eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,                                                                                                                                           "Bölgemizdeki insanların birçoğunun kökenine baktığımızda karşınıza Balkan coğrafyası çıkar. Nereli olduğumuz bazen çok önemlidir, bazen çok değildir. Ama nasıl yaşadığımız, yaşadığımız topluma hangi değerleri kazandırdığımız, onları varlığımızla yaptığımız çalışmalarla, insanlık tarihine kazandırdığımız değerlerle yaşatmamız çok daha önemlidir. Naim Süleymanoğlu  Kırcaali Mestanlı'da doğduğunda o günkü şartları hepimiz biliyoruz. Bunları tekrarlamayacağım. Azınlık şartları içeresinde yaşayan küçücük bir çocuk, 9 yaşında haltere başlar ve 15 yaşında yaşı büyütülerek ilk dünya rekorunu kırar" diye konuştu.                                                                                                                       Naim Süleymanoğlu'nun 50 yıllık kısacık yaşamında elde ettiği başarılarının yanında çok da konuşulmayan çok muhteşem bir rekorunun daha olduğunu belirten Gürkan,                                                                                                                                                                                                                      "Naim Süleymanoğlu aynı zamanda dönemin baskıcı totaliter rejiminin o baskılarına karşı koyarak, Bulgaristan Türklerimizim bir umudu, umuda açılan bir penceresi olmayı başarmıştır" dedi.Naim Süleymanoğlu'nun sadece sporculuğu ile değil yiğitliği, cesareti ve liderliği ile de Bulgaristan Türklerinin ışığı ve inancı olduğunu belirten Gürkan,                                                                                                                                                                                              "Onun bu başkaldırısının ardından Bulgaristan Türklerinin büyük bir çoğunluğu Türkiye'ye göç etmek zorunda kalmıştır. Bu topraklar, demokrasiye bir adım atmış ise Bulgaristan'ın totaliter rejimden demokratik yönetime dönmüşse bunda Naim Süleymanoğlu'nun ismi tarihin altın sayfasında yerini almaktadır" ifadelerine yer verdi.Dünya spor tarihine ve dünya insan hakları tarihine unutulmaz bir isim olarak geçen Naim Süleymanoğlu'nun isminin yaşatılacak olmasından ayrı bir onur ve gurur duyduklarını belirten Gürkan, "CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı'nın dilekçesi geldiğinde bu duygu ve düşüncelerle meclisimizde görüştük. ve meclisimizde grubu bulunan tüm partilerdeki meclis üyelerinin oy birliğiyle Naim Süleymanoğlu'nun isminin bu caddede yaşatılması karar verildi. Hepsine bir kez daha teşekkür ediyorum " ifadelerine yer verdi.         

                                                                                                                                                                    CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek tüm katılımcıları sevgi ve saygıyla selamlayarak, "Burada sizlerle birlikte olmaktan çok büyük bir onur duyuyorum. Ben de bir Muhacirim. Annemin Selanik doğumlu olması her zaman benim için büyük bir gurur oldu. Onun için bizlerin birlik ve beraberlik içerisinde Cumhuriyeti'mizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ilkeleri ışığında Yurtta barış, dünyada barış temelinde; aklın ve bilimin rehberliğinde yürümemiz ve Cumhuriyeti'mizi demokrasi ile taçlandırarak, çağdaş uygarlık düzeyine çıkarmamız çok önemli.                                                                                                                         Bunu hep birlikte kararlıkla başaracağımıza inancımız tam. Naim Süleymanoğlu büyük bir sporcudan öte büyük bir kahramandı. Ben Naim Süleymanoğlu'nu izlerken şunu hissederdim; o halter kaldırmıyordu, insan hak ve özgürlükleri için, barış için, kardeşlik için dünyayı kaldırıyordu. Büyük bir mesaj veriyordu dünyaya ve bu mesajlar bizim için çok anlamlı ve değerliydi. Edirne'de önemli bir caddede adının yayacak olması da çok önemli" diye konuştu.                                                                                                                                                                                                                                                       Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Milli Halterci Naim Süleymanoğlu'nun isminin Edirne'de yaşayacağı caddenin açılışına katılmaktan onur ve mutluluk duyduklarını belirten  Mestanlı Belediye Başkanı İlknur Kazım Mümün,                                                                                                                                                                                                                                                                                    "Bizi bu anlamlı açılışa davet ettiklerinden dolayı Edirne Belediyesi'ne ve değerli Başkanı Recep Gürkan'a teşekkür ediyorum. Mestanlı'nın fahri vatandaşı olan ve gönlümüzde yaşayan Naim Süleymanoğlu'nu rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhu şad, mekanı cennet olsun" dedi.

Site haberlerin en altında reklam