HABERBG.NET|Bulgaristan haberleri

Bulgaristan'da Türklerin güçlü sesi

Razgrad'ın Caferler köyünde şehitlik anıtı yapıldı

 

REKLAM site haberleri ilk fotoğrafın altında

Türkiye, Bulgaristan'a 1 milyon 124 bin dolara bal ihraç etti

Karadeniz balı, Türkiye bal ihracatı, bal, ihracat,


Türkiye'nin bal ihracatında Bulgaristan ilk 5'e girdi.


 Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerine göre, Türkiye'den 2021 yılında 55 ülkeye 9 bin 875 ton bal satıldı. ABD, Almanya, İspanya, Bulgaristan ve İsrail 2021'de en fazla bal ihraç edilen ülkeler oldu.


Bal ihracatında 8 milyon 860 bin 506 dolarla ABD ilk sırada yer aldı. Bu ülkeyi 6 milyon 940 bin 35 dolarla Almanya, 2 milyon 261 bin 335 dolarla İspanya, 1 milyon 124 bin 139 dolarla Bulgaristan, 985 bin 149 dolarla da İsrail izledi.


Trabzon, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Artvin'in yer aldığı TR90 Doğu Karadeniz Bölgesi'nden ise geçen yıl 18 ülkeye bal ihraç edildi. Bölgeden yapılan 564 ton bal ihracatı karşılığında 2 milyon 95 bin 591 dolar gelir sağlandı. 2020 yılına göre, geçen yıl yapılan ihracat miktar bazında yüzde 41, gelir bazında ise yüzde 63 arttı.


"Balımız, çok daha fazla ülkede tüketicilerin ağızlarını tatlandıracaktır"

DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, AA muhabirine, Kovid-19 salgını nedeniyle insanların takviye edici gıdalara her zamankinden daha fazla ilgi gösterdiğini söyledi.


İlgiye bağlı olarak da bal karışımlı takviye edici gıda üretimine yönelimin arttığını vurgulayan Kalyoncu, bu gelişmenin de sektöre olumlu yansıdığını belirtti.


Kalyoncu, 2020'de 52 ülkeye ihraç edilen balın, geçen yıl 55 ülkede tüketiciye ulaştığını ifade ederek,

 "Ülkemizden geçen yıl yapılan bal ihracatı önceki yıla oranla miktarda yüzde 65, değerde de yüzde 18 artış gösterdi" dedi.


Geçen yıl çam balı üretiminin Akdeniz Bölgesi'nde yaşanan orman yangınlarından olumsuz etkilenmesine rağmen ihracat yılının artışla kapanmasının sevindirici olduğunu ifade eden Kalyoncu,

 "Türk balına olan ilginin bu yıl da artmaya devam edeceğine inanıyorum. Balımız, çok daha fazla ülkede tüketicilerin ağızlarını tatlandıracaktır" diye konuştu.


Muhabir: Tuğba Yardımcı, AA


Site haberlerin en altında reklam