HABERBG.NET|Bulgaristan haberleri

Bulgaristan'da Türklerin güçlü sesi

Razgrad'ın Caferler köyünde şehitlik anıtı yapıldı

 

REKLAM site haberleri ilk fotoğrafın altında

Halittin Altınarda'nın ‘Memleketim Bulgaristan’ kitabı yeniden basıldı

Memleketim Bulgaristan, kitap, yeniden yayınlandı, basıldı, Halittin Altınarda,

Bulgaristan’daki Türk azınlığın kültürünü ve doğduğu şehir olan Kırcaali’yi konu edindiği ‘Memleketim Bulgaristan’ isimli kitabını  Halittin Altınarda  yeniden bastırdı.


 1969 Bulgaristan göçmeni ve Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği’nin kurucu üyelerinden 91 yaşındaki yazar, kitabında kendi yaşamından kesitleri, Bulgaristan yıllarındaki gözlemleriyle birlikte okuyucuyla buluşturuyor.  Kırcaali’nin tarihi ve kültürel yapısına ışık tuttuğu kitabında yazar Altınarda, Bulgaristan’daki Türk edebiyatına bakış bölümünde önemli şiirleri okuyucuyla buluşturmuş.


Halittin Altınarda Kimdir?


Bulgaristan’ın Kırcaali şehrinde 21 Aralık 1931’de doğdu. 1947 yılında Kırcaali Rüştiye Türk Okulu’ndan mezun oldu. 1951-53 yıllarında Sofya Vasil Lenkov Spor Okulu’nu bitirdi. Kırcaali kentinin Spor Komitesi’nden yönetici olarak göreve başladı. İki yıl sonra Ömer Lütfi Okuma Evi’nde yönetici ve kütüphaneci olarak görev yaptı. 

1956 yılında Haskovo'da Kültür Şubesi’ne atandı. Bölgesel Türk Okuma Evlerinin gelişmesi için iki yıl görev yaptı. 1957 yılında Kırcaali şehrinin yeniden yapılanması için Solbostoy şirketinde teknik eleman olarak çalıştı. 1960-62 yıllarında Kırcaali Devlet Tiyatrosu turneler yönetmeni görevinde bulundu. 15 Ekim 1969 yılında anavatana ailesiyle birlikte göç eden Altınarda, 1991 yılında Devlet Tiyatroları’ndan emekli oldu.


Esin ÇETİN


Site haberlerin en altında reklam