HABERBG.NET|Bulgaristan haberleri

Bulgaristan'da Türklerin güçlü sesi

ispanya-savaş-uçakları-bulgaristan

 

REKLAM site haberleri ilk fotoğrafın altında

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş,Haskovo'da yenilen tarihi caminin açılışına katıldı

🔺 Balkanlar’daki en eski Türk camisi olarak biliniyor
Türkiye Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 1394 yılında  Haskovo'da (Hasköy) inşa edilen ve restorasyonu Türkiye tarafından tamamlanan tarihi Eski Camii’nin açılışını yaptı.Bulgaristan Müslümanları Diyaneti Başmüftüsü Dr. Mustafa Hacı Aliş’e davetinden dolayı teşekkür ederek, Türkiye ve Balkanlar’ın ortak kültürel mirasının nadide eserlerinden biri olan Eski Camii’nin açılışında olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Başkan Erbaş, Eski Camii’nin 1394 yılına uzanan tarihi ile Balkanlar’daki en eski Türk camisi olarak bilindiğini ifade ederek, 
Bu güzide eser, Bulgaristan Müslümanları Diyaneti Başmüftülüğünün yaptığı restorasyon çalışması ile geçmişine layık bir şekilde muhafaza altına alınmış oldu. Çalışmada emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.dedi.

🔺 Ali Erbaş resmi açılış sonrası öğle namazı kıldırdı

Başkan Erbaş, nefret dili, aşırıcılık, ırkçılık, yabancı düşmanlığı, her türlü dinsel nefret ve İslamofobinin giderek yayıldığına dikkat çekerek, şöyle konuştu:

DEAŞ, Boko Haram ve FETÖ gibi eli kanlı terör örgütleri ve kukla yapılar İslam’ın en temel kavramlarını dahi istismara cüret ederken; Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrindeki camilere ve Sri Lanka’daki kiliselere yapılan korkunç saldırılarda olduğu gibi teröristlerin tarihsel ve dini unsurları nefret dolu ideolojilerini yayma amacıyla nasıl kullandıklarını da görüyoruz. 

Bu esef verici gelişmelerle dolu günümüz dünyasında biz yine de hoşgörünün, barışın, dostluğun ve kardeşliğin sesi olmaya hep birlikte devam edelim.


Törene,T.C.Sofya Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy, Filibe Başkonsolonsu Hüseyin Ergani,TİKA Başkan Yardımcısı Birol Çetin, Başmüftüsü Mustafa Hacı Aliş, Haskovo Belediye Başkanı Dobri Belivanov, Haskovo Vali Yarımcısı Stefka Zdravkova,Haskovo Bölge Müftüsü Basri Eminefendi, Batı Trakya Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif ve çok sayıda davetli katıldı.

Haskovo Belediye Başkanının konuşması

''Şehrimizdeki  Müslüman cemaatin ibadet yeri onarıldığı için mutluyuz.Haskovo'daki insanlar barış ve anlayış içinde yaşıyorlar.Buradan,Hıristiyanlara ve Müslümanlara sağlık, barış ve refah diliyorum'' dedi.
Kaynak:Diyanet İşleri Başkanlığı,haberbg.net

Site haberlerin en altında reklam