HABERBG.NET|Bulgaristan haberleri

Bulgaristan'da Türklerin güçlü sesi

ucak-seferi-ruscuk-sofya

 

ANA SAYFA REKLAM

REKLAM site haberleri ilk fotoğrafın altında

Bilgisayar korsanları,1 Milyondan Fazla Kişinin Bilgileri Çaldı


Bilgisayar korsanları binlerce Bulgar vatandaşının kişisel mali bilgilerini çaldı ve Rusya merkezli bir e-posta adresi üzerinden yayınladı. Hükümeti bunun Amerika’dan F-16 savaş uçağı sipariş edilmesine karşı yapılmış olabileceğini söyledi.

İçişleri Bakanı Mladen Marinov, bilgisayar korsanlarının Ulusal Vergi Dairesi’ne (NAP) ait sistemlere girdiklerini ve çaldıkları bilgileri ulusal medyaya yolladıklarını açıkladı.Marinov,  
Bu belki de Bulgaristan’da başarılı olmuş ilk korsanlık vakası ve çok sayıda kişisel veri çalındıdedi.

İçişleri Bakanı bu siber saldırının sebebinin Bulgaristan’ın Amerika’dan 8 adet F-16 savaş uçağı satın alma girişimi olabileceğini söyledi. Söz konusu satın almanın faturası 1 milyar 256 milyon dolar ve bu ülkede komünizm sona erdiğinden bu yana yapılan en büyük askeri sipariş.Bakan Marinov, 
E-postanın Rusya’dan gelmesiyle ilgili siyasi değerlendirmeler de yapılabilir. F-16’ların satın alınması konusundaki önemli karar da dün alındıdedi.

Önde gelen gazetelerinden 24 çasa, bilgisayar korsanları tarafından gönderilen e-postada, 1 milyon 100 binden fazla kişinin kimlik numaraları, sosyal güvenlik bilgileri, sağlık kayıtları ve gelir bilgilerinin yer aldığını yazdı.

Yerel bir haber sitesi Mediapool’da gelen e-postanın Rus internet sağlayıcı Yandex’e kayıtlı olduğunu belirtti.

Moskova’dan iddialara ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Site haberlerin en altında reklam