HABERBG.NET|Bulgaristan haberleri

Bulgaristan'da Türklerin güçlü sesi


 

REKLAM

Leva TL'yi 3'e katladı,Bulgarlar Edirne'den aldıkları ürünleri Bulgaristan'da 3 katına satıyorBulgaristan para birimi Leva'nın, Türk parasına göre değer kazanması Edirne'de yabancı alışverişini artırdı. Bir Bulgar Leva'sının 2 lira 80 kuruş, 1 Euro'nun ise 5 lira 45 kuruş olması nedeniyle Bulgaristan'dan gelen turistler, neredeyse tüm ihtiyaçlarını Edirne'den karşılamaya başladı. 
Önceleri sadece temizlik malzemesi satın alan Bulgarlar, şimdiler kur farkının artmasıyla ürün sepetlerini genişletti.
Bulgar turistlerin gözde alışveriş yerleriyse, cuma günü kurulan halk pazarı ve kentin en büyük AVM'leri oldu. Sabah erken saatlerde Edirne'ye otobüslerle gelen Bulgarlar, gün boyu kenti gezip, alışveriş yaptıktan sonra akşam saatlerinde yeniden ülkelerine dönüyor. Özel araçlarıyla gelenler ise özellikle Bostanpazarı Mahallesi'nde kurulu olan ve temizlik ürünleri satan dükkanlardan ve halk pazarlarında alışveriş yapıyor. Bulgar gümrükler, her gün gelenler için 20 Euro, ayda bir kez gelenler için 260 Euro'nun altındaki alışverişlerde vergi almıyor. Bunu avantaja çeviren Bulgar turistler, kentte tekstil ürünlerinden, mobilyaya kadar alışveriş yapıyor.


EN GÖZDE ALIŞVERİŞ NOKTASI, SOSYETE PAZARI
Edirne'de cuma günleri kurulan ve 'Sosyete Pazarı' olarak bilinen halk pazarı, Bulgaristan'dan gelenlerin en gözde alışveriş noktası haline geldi. Bulgaristan'dan özel otobüslerle kente gelen Bulgarlar, toptan alışveriş yapıp, ülkelerinde 3 katı fiyatına satıyor.
Pazarcı esnafından Burcu Kurum da gelen Bulgar turistlerin pazardaki fiyatları çok cazip bulduğunu ifade ederek şunları söyledi:
"Dört yıldır pazarcılık yapıyorum. Bulgar müşteriler çok, Bulgaristan para birimi Leva, Türk lirasına göre, neredeyse 3 kart değerli durumda. Bir Leva'ya burada 3 liralık alışveriş yapıyorlar. Buradan toptan alıp, kendi ülkelerinde satıyorlar. İyi ki geliyorlar, işimizin bereketi artıyor. Bulgaristan'dan gelenlerin çoğu İngilizce bilmiyor, biz Bulgarca öğrenmeye başladık. Pazardan perdesinden, terliğine, iç çamaşırına, ayakkabısına, kozmetiğine kadar çok geniş yelpazede alışveriş yapıyorlar. Benim 6 liraya sattığım çocuk çamaşırları var. Bunları 6 liraya alıp, kendi ülkelerinde 3 katı fiyatıyla satanlar var. Ama bireysel olarak gelenler, alırken çok karlı alışveriş yapıyorlar. Onların ilgisinden memnunuz."
TOPTAN ALIP SATIYORLAR
Bulgaristan'dan alışveriş yapmak için gelen Güler Mustafa da, Edirne'yi çok sevdiklerini, alışveriş yapmak için neredeyse her gün gelenler olduğunu söyledi. Edirne'de Bulgarların kaliteli ürünleri ucuza aldığını ve bu nedenle ilginin arttığını kaydeden Mustafa, 
"Her hafta Bulgaristan'dan alışveriş yapmak için geliyoruz. Pazar çok uygun, kaliteli, marka kıyafetler de var. Alışveriş yaparak geziyoruz. Bize göre kur farkından dolayı çok uyguna geliyor. Gelenler buradan toptan alıp satıyor" şeklinde konuştu.
'KİŞİ BAŞI 100 EURO ALIŞVERİŞ YAPIYORLAR'
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, kur farkı nedeniyle Bulgar turistlerin Edirne'ye olan ilgisinin sürdüğünü söyledi. Gelen turistlerle ilgili bir araştırma yaptıklarını anlatan Zıpkınkurt, turistlerin kişi başı 50 ile 100 Euro arasında alışveriş yaptığını belirtti.
Bulgaristan'dan gelen turistlerin Edirne ekonomisine ciddi katkısı olduğunu anlatan Zıpkınkurt, şehrin döviz girdisini Bulgar turistlerden sağlandığını kaydetti.

Site haberlerin en altında reklam

〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓