HABERBG.NET|Bulgaristan haberleri

Bulgaristan'da Türklerin güçlü sesi


 

REKLAM

Büyükelçi Gökçe:Ticaret hacmi hedefine ulaşabiliriz

gokce
.Fotoğraf:zaman.bg
Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, dost ve müttefikBulgaristan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin tüm alanlarda "mutluluk verici bir düzeyde" gelişmeye devam ettiğini söyledi

Büyükelçi Gökçe, başkent Sofya'daki Balkan Oteli'nde düzenlenen "21. Yüzyılda Türkiye-Bulgaristan İlişkileri" konulu konferansta yaptığı konuşmada,

ikili ilişkilerin son durumunu değerlendirdi.

Gökçe, Bulgaristan Atlantik Kulübü, Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Diplomatik Kulüp ve Türkiye'nin Sofya Büyükelçiliği işbirliğiyle düzenlenen konferansta, Türkiye'nin dış siyaseti, Balkanlar politikası ve Bulgaristan ile ilişkileri konusunda bilgi verdi.
"Dost ve müttefik Bulgaristan ve Türkiye arasındaki ilişkiler tüm alanlarda mutluluk verici bir düzeyde gelişmeye devam ediyor" diyen Gökçe, "Türkiye-Bulgaristan ilişkileri çok olumlu bir düzlemde seyrediyor. Biz bunu hem derinleştirmek, hem genişletmek, olumlu bir gündem üzerinden, daha da zenginleştirmek için çalışıyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin farklı kültürlerin karşılaştığı, denizlerin havzaların buluştuğu bir konumda bulunduğunu ve daima bölge ile ilgili büyük bir sorumluluk taşıyarak hareket ettiğini belirten Gökçe, "Türkiye, yürüttüğü dış politikasında daima güvenlik ile özgürlük arasında denge sağlamaya çalışmıştır" dedi.
"
Türkiye Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü destekliyor"

Ukrayna'daki krizin başından beri Türkiye'nin net ve açık bir tavır aldığını belirten Gökçe, Türkiye'nin Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü desteklediğini, Kırım'ın ayrılmasına karşı olduğunu ve referandum sonuçlarını geçerli ve yasal olarak kabul etmediğini belirtti. Gökçe, "Bu tavır Rusya ile bir cepheleşme değil. Bizim Rusya ile iki komşu olarak barış içinde yaşadığımız uzun bir ortak tarihimiz var" dedi.

Bölgedeki güvenliğe önem veren Türkiye'nin 1995 yılından bu yana bölgesel tüm barış koruma operasyonlarına aktif olarak katıldığını vurgulayan Gökçe, Türkiye'nin Bulgaristan'ın NATO üyeliğine de verdiği kararlı desteği hatırlattı.

Gökçe, Bulgaristan ile Türkiye'nin Soğuk Savaş dönemi sonrasında tüm alanlarda karşılıklı işbirliğini geliştirdiklerini, NATO'da müttefik, Avrupa Birliği (AB) ortamında da ortak olduklarını belirtti.

Büyükelçi Gökçe, Bulgaristan ile Türkiye hükümetlerinin başbakanlar himayesinde ortak oturumlar yaparak, ikili ilişkileri ilgilendiren her türlü konuyu ele aldıklarını, yıl sonuna dek bu formatta yeni bir toplantının yapılacağına kaydetti.

 Ekonomik ilişkilerin hedefi 10 milyar dolar
 Ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerin de olumlu geliştiğini, 5 milyar dolarlık karşılıklı ticaret hacminin 10 milyar dolara ulaşmasının hedeflendiğini belirten Gökçe, Bulgaristan'da faaliyet gösteren en büyük Türk yatırımcıları örnek gösterdi.

Türk Hava Yolları'nın (THY) İstanbul-Sofya seferlerine başlamasının 30. yıldönümünü kutladığı bu yıl İstanbul-Varna seferlerine de başlayacağını bildiren Gökçe, Türk yatırımcıların Bulgaristan'da verimli çalışarak istihdam oluşturduklarını belirtti.

Hızla büyüyen Türkiye'deki Marmaray projesi, 10 bin kilometrelik otoban inşaatları, İstanbul'da kurulmak üzere olan dev havaalanı ve üzerinde çalışılan enerji projelerini örnek gösteren Gökçe, Türkiye'nin komşularının bu gelişmelerinden yararlanarak, işbirliğini daha da artırabileceklerini vurguladı.

 Süleyman, Soloman ve Miroslav-Barışı simgeleyen isimler

 Bulgaristan Atlantik Kulübü Başkanı, eski dışişleri bakanlarından Solomon Pasi ise konferansın açılış konuşmasını yaparken, Büyükelçi Süleyman Gökçe'ye, Bulgarcada da kullanılan "adaşım" diye hitap etti.

Sıradışı espri anlayışına sahip Musevi kökenli Pasi, Solomon ve Süleyman'ın "barışı öven" anlamına gelen, eş anlamlı olduklarını söyledi.

Solomon Pasi, Bulgarca ve çoğu Slav dillerinde "Miroslav" adının da Solomon ve Süleyman ile eş anlamlı olduğunu ifade ederek, "Aslında bu üç isminin aynı olduğunu herkes öğrenirse, huzur ve barış konusunda hiç bir kaygımız kalmayacak" dedi. 

                                                                                                                           Kaynak:Anadolu Ajansı

Site haberlerin en altında reklam

〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓