HABERBG.NET|Bulgaristan haberleri

Bulgaristan'da Türklerin güçlü sesi

ispanya-savaş-uçakları-bulgaristan

 

REKLAM site haberleri ilk fotoğrafın altında

Bulgaristan ve Batı Trakya'daki Türkler,'Yedi Kızlar Camisi'ndeki mevlitte buluştu

🔺Batı Trakya Müslümanları ile Bulgaristan Müslümanları 'Yedi Kızlar Camisi'nde buluştu 


Kırcaali'nin Nalbantlar köyünde bulunan Osmanlı döneminde 1428 yılında çivi kullanılmadan inşa edilen Yedi Kızlar Camisi, Yunanistan'ın Batı Trakya ve Bulgaristan'da yaşayan binlerce Müslüman'ı Mayıs mevlidinde buluşturdu. 

Bu yıl mevlidin Ramazan ayının başlangıcına denk gelmesi, katılanların sayısını daha arttırdı. Kur'an-ı Kerim ve duaların okunduğu mevlitte Bulgaristan'da Türklerin isimlerinin değiştirilmesi sırasında ölenler ile 15 Temmuz darbe girişimi ve terör olaylarında şehit olanlar için de dua edildi.Kırcaali Bölge Müftü Vekili Nasuf Nasuf, Ramazan ayının Müslüman alemine hayırlı olmasını dileyerek, 
"Bugün Bulgaristan'ın dört bir yanından ve Batı Trakya'dan, Yunanistan'dan teşrif eden kardeşlerimiz var. Yedi Kızlarımızın çeyizlerini satıp da bu camiyi inşa etmeleri çok önemlidir.

Bu kızlarımızı burada anmamak, onlara ihlas okumamak, Fatiha okumamak imkansız. İnşallah Yedi Kızlar Camisi'nde bu her yıl devam edecek, Mevlidin ramazan ayı başında olması çok iyi oldu, çok kalabalık oldu" dedi.

Muhabir:Sevda Dükkancı
Kaynak:DHA 

Site haberlerin en altında reklam