HABERBG.NET|Bulgaristan haberleri

Bulgaristan'da Türklerin güçlü sesi

ucak-seferi-ruscuk-sofya

 

REKLAM site haberleri ilk fotoğrafın altında

Köstendil'deki 479 yıllık Fatih Sultan Mehmet Camii yıkılmaya yüz tuttu


Köstendil kentinde bulunan Osmanlı döneminin önemli eserlerinden 479 yıllık Fatih Sultan Mehmet Camii, bakımsızlıktan yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya.

50 YIL ÖNCE İBADETE KAPANDI

Bulgaristan'ın Makedonya sınırındaki Köstendil kentinde 1540 yılında ibadete açılan Osmanlı'nın Balkanlardaki önemli camilerinden Fatih Sultan Mehmet Camii, bakımsızlık nedeniyle yıkılmaya yüz tuttu. Makedonya ve Sırbistan'dan gelenlerin de ibadet ettiği cami yaklaşık 50 yıl önce ülkedeki komünizm döneminde ibadete kapatıldıktan sonra yıkılmaya terk edildi. 


Caminin yıllar içinde süslemeleri ile ihtişamlı görünüme sahip minaresi hasar gördü, bir kısmı yıkıldı. Ardından da dış ve iç kısımlarında yıkılmalar nedeniyle harabe görünümünü aldı.
🔺 50 yıl önce ülkedeki komünizm döneminde ibadete kapatıldı

BÖLGEDE YAŞAYAN TÜRKLERİN ÇABALARI SONUÇ VERMİYOR

Bölgede yaşayan Türkler, caminin restore edilip yeniden ibadete açılması için hiç bir adım atılmadığını ve kendilerinin de yaptığı başvurulardan sonuç alınamadığını söyledi.
 Köstendil'deki Fatih Sultan Mehmet Camii'nin son imamı Ahmet Hoca'nın oğlu İzzettin Ali, caminin halini görünce büyük üzüntü yaşadıklarını dile getirdi. 


🔺 Caminin son imamlığını yapan İzzetin Ali,harabe halindeki camiyi görünce üzülüyor

Babasının Sofya'dan 1949 yılında Köstendil'e atandığını ve caminin son imamlığını yaptığını belirten İzzettin Ali, 


"Babam öldükten sonra cami kapatıldı. Müslümanlar bu camide toplanıyordu, sadece biz değil Makedonya ve Sırbistan'dan da Müslümanlar gelirdi. Yaklaşık 50 yıl öncesine kadar caminin kapısı hep açıktı. Ancak yıllardır kapalı ve harabe haline döndü. Hala üzerindeki tuğlaları, taşlar dökülüyor. Daha önce zaten caminin üstündeki kurşunlar indirildi ve yaklaşık 20 tonluk kurşun satıldı. Üstüne sadece bir beton yaptılar o kadar" dedi.


Haber ve Fotoğraflar:Sevda Dükkancı
Kaynak:DHA

Site haberlerin en altında reklam