HABERBG.NET|Bulgaristan haberleri

Bulgaristan'da Türklerin güçlü sesi

Bulgaristan'da 6 aylık Petkov hükümeti düştü

 

REKLAM site haberleri ilk fotoğrafın altında

HÖH'ÜN BAŞINA MUSTAFA KARADAYI GELDİ(Video)

 

Hak ve Özgürlükler Hareketi'ne genel başkanlığa tek aday olan Mustafa Karadayı seçildi.


Video: AA

Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin "Özgürlük, birlik ve birliktelik" sloganıyla başkent Sofya’nın Ulusal Kültür Sarayı’nda (NDK) düzenlenen 9. kurultaya 900 delege ile 600 konuk katıldı.

HÖH'ün yeni seçilen başkanı Mustafa Karadayı
Partinin en kıdemli üyelerinden Ünal Lütfi, kurultayın açılışında yaptığı konuşmada, HÖH'ün Bulgaristan’daki en büyük liberal parti olduğunu söyledi.

Konuşmasında Bulgaristan-Türkiye ilişkilerine değinen Lütfi, “Bu ilişkiler daima iyi komşuluğa dayanmıştır. HÖH her zaman Batı Balkanları ve Türkiye’yi Avrupa’nın ayrılmaz bir parçası olarak görmüştür. Bu ülkenin Avrupa Birliği’nde bir yeri olduğuna inanmıştır.” dedi.

Lütvi, Bulgaristan’daki hükümet ne olursa olsun bu ilişkilerin devam edeceğine inandığını ifade etti.


HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı ise seçim öncesi yaptığı konuşmada, “HÖH Bulgaristan siyasi yaşamında gerekli bir faktör olarak varlığını sürdürüyor. Günümüzde en önemli görevimiz partimizin birlik ve beraberliğini korumaktır.” dedi.Mustafa Karadayı, 25 Aralık'ta partiden ihraç edilen eski Genel Başkan Lütvi Mestan’ı ima ederek, “Son 25 yılda bir çok kez HÖH’nin özünü değiştirmek isteyenler olmuştur. Farklı siyasi projeler ortaya atılmıştır. Değer taşıyan ‘özel kodumuz’ tüm bu çabalara karşı dayanaklı kalmayı başarmıştır” dedi.


Karadayı, “Dünyaya bir kez daha diğerler gelip geçerken, HÖH’ün ayakta kalmayı başardığını kanıtlayalım. Özellikle sağcı güçlerin etkisinde HÖH daima ‘suçlu pozisyonunda olan parti’ olarak gösterilir ancak nefretin dilinin ülkemizde ‘resmi dil’ durumuna gelmesine izin vermeyelim.” çağrısında bulundu.HÖH’ü parçalama girişimlerinin başarısız olacağını söyleyen Karadayı, “Bu girişimler yurt dışında laboratuvar ortamında yapılmıştır.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından tek aday ile gidilen seçimde HÖH Genel Başkanlığına Mustafa Karadayı seçildi.

AHMET DOĞAN  GÖRÜNDÜ
http://dariknews.bg/uploads/photos_more/201604/path_214078.jpg
Ahmet Doğan kurultaya katıldı(solda).


HÖH’ün 19 Ocak 2013'te 8. kurultayda bir suikast girişimine hedef olduktan sonra partinin genel başkanlığından çekilen Onursal Başkan Ahmet Doğan, ilk kez resmi bir etkinliğe katıldı.

Kurultay çalışmalarını locadan izleyen Doğan, HÖH’ün Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Filiz Hüsmenova’ya okuttuğu tebrik mesajında, “Güçlü, iyi niyetli olalım, nefretin diline kurban olmayın. 
http://dariknews.bg/uploads/photos_more/201604/path_214077.jpg 
Geri kalan her şey sizlere yaşamın gerçek mantığını gösterir. Ülkenin demokratik siyasi yaşamının bir parçası olan son 25 yılında HÖH’ün Bulgaristan’a ve barışa stratejik bir yatırım olduğunu kanıtlamıştır” ifadesini kullandı.

Konuşması delegeler tarafından dakikalarca ayakta alkışlanan Doğan, kurultay çalışmalarında aktif rol oynayarak, basına kapalı bölüme de katıldı.

GENÇLİK KOLLARINDAN GENEL BAŞKANLIĞA

HÖH’ün yeni seçilen Genel Başkanı Mustafa Karadayı da Ahmet Doğan’ın en yakın görüş ortaklarından biri olarak tanınıyor. Geçmişte iki dönem HÖH’nin gençlik kolu başkanlığının yanı sıra iki dönem milletvekilliği yapan Karadayı partiye karşı sadık ve dürüst tavırları ile tanınıyor.


 http://dariknews.bg/uploads/photos_more/201604/path_214075.jpg


HÖH kurultayına Türkiye’den CHP ve MHP’den milletvekili heyetleri, Bulgaristan göçmenlerinin yaşadığı bölgelerinden belediye başkanları, göçmen örgütleri liderlerinin yanı sıra çok sayıda ülkenin diplomatik temsilcilileri de katıldı. 

Kurultayda Bulgaristan parlamentosunda başlıca siyasi güçler ve Avrupa Parlamentosu ile Liberal Enternasyonel’in temsilcileri de hazır bulundu.

Kaynak:AA
Fotoğraflar:dariknews.bg'den alınmıştır

Site haberlerin en altında reklam

=========================================