HABERBG.NET|Bulgaristan haberleri

Bulgaristan'da Türklerin güçlü sesi


 

REKLAM

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kaldı,7 parti meclise giriyor (GÜNCELLENDİ)

Мустафа Кардайъ гласува,избори гласуване,електронно гласуване,машина за гласуване,elektronik oy kullanma,oy makinası
Mustafa Karadayı oyunu Kırcaali'de kullandı FOTOĞRAF: haberbg.netMerkez Seçim Komisyonu tarafından verilen sonuçlara göre, cumhurbaşkanlığı seçiminde katılımın yüzde 33'te kalması ve adayların yüzde 50+1 oya ulaşamaması nedeniyle  ikinci turda belirlenecek.


Cumhurbaşkanlığı seçiminde Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin (BSP) desteği ile aday olan mevcut Cumhurbaşkanı Rumen Radev, oyların yüzde 49,41'ini alarak seçimin 21 Kasım'da yapılacak ikinci tura yükseldi.


Eski Başbakan Boyko Borisov'un partisi GERB desteklediği Sofya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Anastas Gercikov, oyların yüzde 22,82'ni alarak ikinci turda Radev'in rakibi oldu.

VİDEO: haberbg.net


Seçimde Türk ve Müslümanların tek adayı olan, HÖH partisi Genel Başkanı Mustafa Karadayı, oyların yüzde 11,57'ni alarak 3'üncü sırada yer aldı.


Seçimde kent soylu sağ güçlerin aday gösterdiği hakim Lozan Panov ise yüzde 3,68'de kaldı.

elektronik oy kullanımı,oy kullanma,makinalı oy,oy pusulası,seçim,


Parlamento seçimleri

 47. Dönem Parlamentosu için yapılan erken genel seçimlerde 7 siyasi parti, parlamentoya giriş için gerekli yüzde 4 barajını aşabildi.

 Parlamento seçiminde katılım yüzde 38,9 oldu.


SEÇİMİN SÜRPRİZİ YENİ KURULAN PARTİDE OLDU

Eylülün sonunda Cumhurbaşkanı Rumen Radev'in geçici teknokratlar hükümetinden ayrılan Ekonomi Bakanı Kiril Petkov ve Maliye Bakanı Asen Vasilev'in kurduğu Değişime Devam (PP) partisi, seçimde güçlü destek alarak, oyların yüzde 25,67 ile parlamentonun birinci büyük partisi oldu. Anketler bu partinin ikinci veya üçüncü olacağını öngörüyordu.

Eski Başbakan Boyko Borisov'un GERB partisi, oyların yüzde 22,74'nü alarak mecliste ikinci büyük gruba sahip olacak.


Oy kullanma işlemi öncesi ateş ölçüldü

HÖH  PARTİSİ  ÜÇÜNCÜ SIRADA

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi bu seçimde de aldığı istikrarlı desteğini sürdürerek, oyların yüzde 13  ile parlamentoda temsil bulan 3'üncü büyük parti oldu.


Rusya yanlısı ve eski Komünist Parti'nin devamı Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ise oyların yüzde 10,21'ni alarak dördüncü sırada.


11 Temmuz’da yapılan bir önceki erken genel seçimlerde birinci en büyük parti olan, popülist şovmen Slavi Trifonov'un Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi ise yeterince destek bulamadı ve bu seçimde oyların sadece yüzde 9,52'ni alabildi.

Demokratik Bulgaristan partisi yüzde 6,37 ile 6. sırada, milliyetçi Diriliş partisi ise yüzde 4,86  ile 7. sırada.
Site haberlerin en altında reklam

〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓〓